Na prijedlog Državne agencije za lijekove i medicinska sredstva, Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o formiranju Interresorne radne grupe za izradu propisa o utvrđivanju načina kontrole cijena lijekova u BiH.
Nova rješenja
Pojašnjavajući zašto nam je potrebna ta grupa, direktorica Agencije za lijekove BiH Nataša Grubiša kazala je za “Dnevni avaz” da u BiH trenutno postoje različiti načini formiranja cijena lijekova u FBiH, RS i Brčko Distriktu.
– Interresornu grupu čine predstavnici ministarstava finansija i farmaceutskih komora. Planirano je da oni u narednih nekoliko mjeseci naprave prijedlog o tome kako će se formirati cijene lijekova za cijelu BiH. Na taj način želimo postići određeni vid ravnopravnosti i jednakosti za kompletnu državu – kaže Grubiša.
Dodala je da se lijekovi, u suštini, nabavljaju po istim cijenama, ali način refundiranja cijena zavoda zdravstvenog osiguranja je drugačiji u oba entiteta i Brčkom.
Jeftinije u RS
– Postoji naredba federalnog ministra zdravstva koja je još na snazi, a prema kojoj su cijene lijekova dosta više nego u RS. S druge strane, u RS su referalne cijene lijekova najniže, a razliku plaća pacijent ako želi skuplji medikament – kaže Grubiša.
S uspostavom jedinstvenog načina formiranja cijena lijekova na dobitku će, kaže Grubiša, biti država BiH, odnosno entiteti i kantoni.
– Država bi trebala jednako izdvajati novac za isti lijek, bez obzira na to o kojem se kantonu ili entitetu radi. Ovo je uspostava jednog sistema za sve fondove zdravstvenog osiguranja u državi – zaključuje direktorica Agencije za lijekove BiH.
Bez prijava o krivotvorenim preparatima
Iako se stalno čuju špekulacije o postojanju krivotvorenih lijekova na bh. tržištu, nadležne institucije potvrde ovih informacija nemaju.
– Provodimo kontrolu kvaliteta svake uvezene serije i do sada nismo imali crvenih nalaza, odnosno krivotvorenih lijekova. Također, ni od inspekcija niti drugih kontrolnih organa nismo dobili nijednu prijavu – kaže Grubiša.
(Avaz)