Ova organizacija se zvanično predstavlja kao nevladina, ali već odavno je označena kao organizacija kojom upravlja vlada. Svjetska liga muslimana osnovana je 1962. godine u Mekki pod uvjetom da njen generalni tajnik uvijek mora biti Saudijac. Nju od osnivanja uglavnom i finansira Saudijska Arabija. I to ne malim količinama novca. Prema nezvaničnim procjenama širom svijeta je uloženo više od 100 milijardi dolara za istraživanja islama, obrazovanje i odgoj, izgradnju džamija, humanitarne projekte, kao i za suradnju među islamskim zemljama.

Jedinstvo je neophodno

„Neophodnost jedinstva u islamskom svijetu je ogromna,“ smatra dr. Nadeem Elyas, bivši predsjednik Centralnog vijeća muslimana Njemačke koji potiče iz Saudijske Arabije.

On odbacuje optužbe da Svjetska liga muslimana djeluje za potrebe ove zemlje, odnosno za širenje konzervativnog pravca u islamu – vehabizma. „Suradnja među islamskim državama je veoma važna,“ kaže on: „Mora se napomenuti da Svjetska liga muslimana ne predstavlja organizaciju koja okuplja državne lidere, već intelektualce iz islamskog svijeta. To znači da odluke koje organizacija donosi imaju savjetodavni karakter i nisu obavezujuće. No unatoč tome bilo je vrlo važno da dođe do osnivanja jedne takve organizacije.“

Najveći uspjeh koji je ova organizacija postigla u svom radu predstavlja bez sumnje uspostavljanje dijaloga između islamskog svijeta i drugih religija. Odluka o ovom je donesena na sastanku 2008. godine u Mekki kada je postignuta suglasnost prvo na među samim islamskim zemljama, a potom i izražena spremnost za otpočinjanje dijaloga sa drugim religijama.

Dw

By teha5

Leave a Reply