Eko džamija
IslamBosna.ba – Arhitekta Marks Barfield pravi nacrt izrade eko džamije za 13.000.000 £ na 0,4 hektara u Cambridgeu. Engleski historijski grad Cambrige, svjetski je poznat po svom univerzitetu i idiličnom krajloliku, uskoro će dobiti džamiju ispod tog prekrasnog horizonta koja će imati prirodno osvjetljenje. Ali to neće biti obična džamija, zapravo, to je prva namjenski izgrađena džamija u gradu koja će biti ekološki prihvatljiva.
Nakon godina provedenih po raznim malim lokalitetima u gradu, narastuća muslimanska zajednica odlučila je da je vrijeme za akciju. U ljeto 2008. kupljen je komad zemlje i staro skladište, a onda se krenulo s planiranjem džamije. No umjesto da počnu s izgradnjom džamije što prije, oni su odlučili na samom početku da džamija mora slijediti načela ekološke održivosti.
Prva evropska Eko džamija
“Izgradnja nove džamije utemeljena je na najnovijim tehnologijama, poput najnovijih toplotnih pumpi za grijanje, tehnologija konzervacije i zelenih krovova tako da ćemo imati gotovo nula karbona”, izjavio je predsjednik zaklade Tim Winter, koji je također poznati kao Abdul Hakim Murad.
On je također dodao da namjeravaju izgraditi prvu evropsku ekološki odgovornu džamiju i da podstaknu muslimane širom svijeta da preuzmu svoju ekološku odgovornost. Navedeno je u Kur’anu da je Allah čovjeka učinio upravnikom i zaštitnikom na zemlji i tako treba uskladiti ovu značajnu ekološku etiku s islamom.
Također se nada da će takva inicijativa ohrabriti muslimane na Bliskom istoku, da se aktivno počnu interesovati za okoliš i očuvanje dragocjenih resursa, kako kod kuće tako i u džamiji.
Dizajnirana od strane nagrađivanog arhitekte Marks Barfielda, koji stoji iza zapanjujućih projekata kao što su London Eye i Kew Treetop Walkway, tako se i džamija temelji na pretpostavci stvaranja oaze mira i održivosti u urbanoj džungli, Winter dodaje: “Ova zgrada će zaista biti inkluzivna, održljiva, sigurna i poštovana od susjedstva.”
Eko osnove
Zapanjujući krovni prozori omogućit će džamiji prirodno osvijetljenje tokom cijele godine, zgrada je dobro izolirana, a temperatura će biti pažljivo optimizirana grijanjem ili hlađenjem pomoću energetski efikasne tehnologije i lokalno proizvedene energije iz podzemnih toplotnih pumpi.
Cjelokupni dizajn će povećati postojeću zelenu površinu sredine, stvoriti nove zelenu oazu sa drvećem, a također s biciklističkim stazama kao i parkiralištem za automobile u podrumu. Projekat vrijedan 13 milona funti će ugostiti do 1.000 muškaraca i žena, a u okviru istog će postojati kafić, učionice i sobe za sastanke koje mogu koristiti kako lokalni muslimani i nemuslimani.
“Nova džamija će biti pravo susjedstvo, kao i duhovno središte, lahko dostupan javnim prijevozom i pješice, s objektima za formalne i neformalne sastanke zajednice, kao i mjesto za opuštanje u slobodno vrijeme”, rekao je Winters. Iako zgrada eko džamije se može činiti poput modernih izuma, ona ne samo da pomaže u jačanju i pokazivanju eko principima islama, ona također podsjeća i vraća muslimane na jednostavniju i ekološki prihvatljiju izgradnju prve džamije izgrađene vrijeme Poslanika Muhameda, sallallahu alejhi ve sellem.
IslamBosna.ba