Premijer RS-a Milorad Dodik ponovio je danas da će Narodna skupština RS-a i pored protivljenja OHR-a usvojiti zakon o statusu imovine koja je pod zabranom raspolaganja u BiH.
Pritom je ustvrdio da visoki predstavnik u BiH Valenin Inzko “nije zadužen za to pitanje, jer je ono vještački ‘dovučeno’ u OHR vršenjem pravnog nasilja nad Dejtonskim sporazumom i ustavnim poretkom BiH”.
Ističući da Dejtonski sporazum “potvrđuje činjenicu” da imovina koja se zatekla na prostoru entiteta pripada njima, Dodik je u izjavi novinarima u Banjoj Luci rekao da se na bazi toga došlo i do privatizacije državnog kapitala i u RS-u i u Federaciji BiH, čime je, kaže, potvrđeno i to ustavno i dejtonsko opredjeljenje.
“Visoki predstavnik Paddy Ashdown je s arogancijom s kojom je nastupao ovdje nametnuo zakone koji su zabranili upotrebu imovine i zakon o raspolaganju imovinom RS-a, čime je definitivno i priznao da ta imovina pripada RS-u”, tvrdi entitetski premijer.
Nakon toga, dodaje, Vijeće ministara je 2005. godine “greškom ili ne srpskih predstavnika u tom vijeću donijelo jednu odluku o obuhvatu te imovine, što predstavlja ključni problem”.
“Onda smo došli do onoga što se zvalo popis te imovine od strane OHR-a i vidjeli da je 85 posto te imovine iz RS-a, što značajno može da naruši balans teritorijalne raspodjele u BiH. OHR je tri puta mijenjao svoj stav o tom pitanju, tako da nije začuđujuće to što Inzko sada priča”, tvrdi Dodik.
Zaključio je i da Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom u BiH, koji je nametnuo Ashdown, i koji su prethodne vlasti prihvatile, “određuje potrebu da se to pitanje riješi donošenjem novog zakona na nivou RS-a, što je Vlada i predložila u pripremljenom prijedlogu zakona, za koji tvrdi da je u skladu s principima Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dodik: Greogrian je “irelevantna ličnost” koja odlazi
Dodik sumnja u najavu supervizora za Brčko Distrikt Raffija Gregoriana da će podnijeti tužbu nadležnom Arbitražnom sudu protiv Vlade RS-a zbog neispunjavanja obaveza neophodnih za okončanje arbitraže i protiv predsjedavajućeg Državne regulatorne komisije za električnu energiju Vladimira Dokića.
– To se najvjerovatnije neće desiti jer je Gregorian sam napravio taj problem i sada ga sam mora i riješiti. Ali, sve je moguće – naveo je Dodik u izjavi novinarima u Banjoj Luci te podsjetio i da Gregorian uskoro odlazi s funkcije te da je “irelevantna” ličnost.
– Za mene nije neka posebno značajna činjenica to šta Gregorian misli. On je uvalio građane Brčko Distrikta i sada im je veća cijena struje za nekoliko procenata. Mi smo spremni da isporučujemo struju i da nastavimo to da činimo, a on je nekim svojim akrobacijama želio da promijeni odnose u BiH mimo Dejtonskog sporazuma i mimo procedura i zakona koji su važili, namećući rješenja koja ovdje nisu prihvaćena. Treba primijetiti da mi nismo prihvatili zakon koji je on objavio, tako da taj zakon ne postoji u RS-u, i situacija je poprilično jasna, a on sada može da govori šta hoće – kazao je Dodik.
Naveo je kako je Gregorianov stav u pogledu snabdijevanja Brčko Distikta električnom energijom protivan direktivama Evropske unije (EU), ustvrdivši da se RS “samo ponaša u skladu s važećim zakonodavstvom i direktivama EU”.
Dodik dalje tvrdi da „EU cinično ili poltronski šuti oko svega toga i neće da izađe sa stavom da je to protiv njenih direktiva, a ovaj (Gregorian) nastavlja da ‘orgija’ protiv RS-a“.
Komentirajući to što je ministar saobraćaja i veza RS-a Nedeljko Čubrilović najavio da će se danas znati hoće li ugovor Vlade RS-a sa “Strabagom” biti raskinut ili ne, Dodik je naveo da “postoji saglasnost da ta austrijska firma izađe iz akcionarskog društva ‘Autoputevi RS’ uz određenu naknadu koja se sada dogovara, te da neće preći 200.000 eura”.
RS će, kaže, nastaviti s provođenjem daljnjih aktivnosti kako bi nastavila sa svojim prioritetom, a to je “izgradnja mreže autoputeva u RS-u“.
“U završnim razgovorima smo oko nekih mogućih alternativa”, dodao je Dodik.
Fena