Arkan “dobio po nosu” od muslimana kada je napao Zvornik
Unarksno ispitujući Jovića, svjedoka Sudskog vijeća, Šešelj je tvrdio da su dobrovoljci SRS u napadu na Zvornik, početkom aprila 1992., učestvovali u sastavu Jugoslovenske narodne armije (JNA).
Nasuprot opisu u “navodnoj” izjavi Jovića tužiocima, rekao je Šešelj, doborovoljci nisu bili “u civilu s kokardama” već u “novim uniformama JNA”, pošto su došli iz vojne baze u Bubanj Potoku.
Svjedok je to potvrdio, ponavljajući da su navodi njegove izjave Tužilaštvu neistiniti.
Jović je prihvatio i Šešeljeve tvrdnje da je Ražnatović u Zvornik došao na preporuku Biljane Plavšić i da je učešće u borbama naplatio s 300.000 njemačkih maraka.
Lider SRS-a je, pozivajući se na dokument muslimanske strane, opisao kako je Ražnatovićeva paravojska 8. aprila 1992. ujutro krenula u napad na Zvornik, ali je “dobila po nosu” zato što “Arkan nije bio sposoban da komanduje”.
Popodne je usledio napad JNA, dobrovoljaca SRS, srpske Teritorijalne odbrane i grad je “oslobođen”.
Ražnatovićevi ljudi su te večeri ušli u Zvornik i u naselju Hrid ubili dvadesetak civila, rekao je Šešelj, a potvrdio Jović.
– Hoću da Arkana skinem s grbače, kazao je Šešelj, ponavljajući da je taj zločin u optužnici pripisan njemu.
Šešelj je sugerisao, a Jović potvrdio, i da do 24. aprila 1992., kada su se, po optuženom, dobrovoljci SRS-a povukli, u Zvorniku nije bilo više zločina.
Jović je prihvatio i Šešeljevu sugestiju da broj ubijenih civila u Zvorniku “nije mogao ni približno biti 200 do 300”, kako je svjedok bio naveo u izjavi Tužilaštvu.
Svjedok je negirao i tvrdnju iz izjave da je “cilj njegove jedinice bio nikog ne zarobiti”, nego “potjerati sve ka jedinici za pucanje”.
Rekao je da je to interpretacija tužilaca.
Jović je negirao i da su dobrovoljci SRS-a mogli biti odgovorni za ubistva stotina zarobljenih na više drugih lokacija u Zvorniku.
Iskaz Jovića, koji je posljednji svjedok u okviru dokaznog postupka optužbe, završen je danas.
Lider SRS-a optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. godine.
Onasa