Svodnici se brane sa slobode
Daleko od očiju javnosti, pred Sudom BiH izrečena je prvostupena presuda za seksualno iskorištavanje maloljetnica u Derventi. Pogledamo li visinu izrečenih kazni – od jedne do četiri godine – teško da se to može i nazvati kaznom.
Osim visine kazni, slučaj Derventa obilježio je još jedan skandal. Optuženima je dopušteno da se brane sa slobode, pa je jedan od njih u međuvremenu u Hrvatskoj uhapšen zbog šverca drogom, prenijela ja u Dnevniku Federalna televizija.
U Derventi su lokalni moćnici, bivši policajci, prosvjetni radnici i kriminalci seksualno iskorištavali, prodavali, pomagali u tome ili drogirali djevojčice. Kada su one skupile snage i sve prijavile policiji, ponadali smo se da će najmanje petnaestak osoba – koliko su ih u izjavama djevojčice navodile – završiti iza rešetaka. Prošle su dvije i po godine, krug se smanjio na šest optuženih, slučaj se povlačio po sudovima.
Optuženima je omogućeno da ucjenjuju i prijete roditeljima i djevojčicama, tako da su, istina – prvostepenom presudom Suda BiH – lokalni naftaški moćnici: otac i sin Milivoje i Branislav Nović, te naftaški tajkun i ugostitelj Čedo Markelić osuđeni na svega po godinu zatvora, Slaviša Vuković na četiri i po godine, dok je Davor Cvijanović oslobođen. Nakon ovakve presude, žrtve i roditelji se, vjerovatno, već kaju što su išta poduzeli, a zbog straha teško da će iko više od njih razgovarati s medijima. Od silnih nevladinih udruženja oglasilo se tek jedno – Centar za humanu politiku iz Doboja.
"Sudski postupak traje nedopustivo dugo; nisu svi obuhvaćeni istragom; kazne su dosta blage i postoji odgovornost policije i vrha MUP-a RS-a jer nisu istražili ulogu Policijske stanice Derventa", tvrdi direktor Centra Momir Dejanović.
U Tužilaštvu BiH kažu da su nezadovoljni. Žalit će se na presudu nakon što dobiju službeni otpravak. "Žalba će se prvenstveno odnositi na visinu kazni jer čak trojici optuženih je izrečena kazna od po godinu zatvora", kaže glasnogovornik Tužilaštva Boris Grubešić.
Međutim, ova prvostepena presuda nije kraj priče. Optuženima za seksualno iskorištavanje dopušteno je da se brane sa slobode. Osim što im je omogućeno da prijete žrtvama i roditeljima, Goran Jeftić je to povjerenje Suda BiH iskoristio i za šverc drogom u Hrvatsku, gdje je i uhapšen, zbog čega u BiH nije ni osuđen. Da stvar bude gora, Sud BiH je znao da se Jeftić rasturanjem droge bavio i ranije, jer su o tome svjedočile djevojčice. Bez obzira na sve ovo pušten je da se brani sa slobode.
Ovo je sve osim poruka da se oni čije su maloljetne kćerke žrtve trafikinga mogu pouzdati u naše pravosuđe. Posebno ako se uzme u obzir izjava, istina nezvaničan, da su djevojčice spominjale i jednog visokopozicioniranog sudiju, tada člana Visokog sudskog i tužilaškog vijeća BiH, nekoliko puta kao svjedoka druženja djevojčica s lokalnim moćnicima u motelu jednog od osuđenih.
Vijesti.ba