Cousteau – kralj morskih dubina (1. dio)
IslamBosna.ba – Dvadesetpetogodišnji Jacques Cousteau se jednog januarskog dana 1936. godine probudio u bolničkom krevetu, znajući da mu je karijera kao pilota završena. U jednoj oštroj okuci izgubio je kontrolu nad očevim sportskim autom “Salmson”, tada slomivši dvanaest kostiju u tijelu, zaradivši probijeno plućno krilo, oduzeće desne ruke, te budućnost u ruševinama.
Plan je bio da Cousteau nekoliko dana poslije završi svoje školovanje za pilota. A sada mu liječnici namjeravaju amputirati desnu ruku. Ruka mu se upalila i, prema liječnicima, neće nikada više funkcionisati. “Prije ću umrijeti, nego biti jednoruk!”, odgovorio im je mladi Francuz, tada pred sebe stavljajući novi plan – vratit će osjećaj u ruku i tako osramotiti liječnička predskazanja.
Nekoliko mjeseci poslije, mornarica mu je dala posao oficira, te Cousteau u francuskoj mornaričkoj bazi u Toulonu i radi i trenira. Začudo, upaljenje ruke se uveliko smanjilo, a trening je urodio velikim plodom. Jednog ljetnog dana 1936. godine, Cousteauov kolega Philippe Tailliez mu savjetuje: “Pokušaj plivati u moru. To će ti pomoći pri vraćanju tvoje snage.” Philippe je inače bio čovjek koji je znao plivati od kada je počeo hodati.
Cousteau je bio voljan da proba sve što mu je moglo smanjiti bolove, te se dan poslije, zajedno sa svojim kolegom Philippeom, uputio prema plaži pored Toulouna. Philippe je ronio, dok je Cousteau plivao. Iako u početku vrlo bolno, Cousteau je plivanje postalo dnevna rutina. Phillipe mu jednog popodneva predlaže da mu posudi svoju ronilačku opremu, ali Cousteau mu uljudno zahvaljuje i odbija prijedlog. Ipak, poslije navaljivanja svog kolege, Cousteau na kraju pristaje.
Nekoliko minuta poslije, Cousteau se mijenja život. Ispod vode mu se otvara totalno novi i nepoznati svijet: crvene, narandžaste i ljubičaste morske zvijezde su svuda naokolo, zalijepljene za morsko dno i kamenje. U pukotinama primijećuje životinje koje vire, ispod sebe vidi jata riba. Prizor ga je oduševio, te Cousteau dobija jaku želju da prizor i osjećaj učini trajnim.
Kao 14-togodišnjak, Cousteau je svoju ušteđevinu iskoristio za kupovinu jednostavnog fotoaparata, koji je prvi put iskoristio na svadbi svog rođaka. Iako je kvalitet slika bio vrlo slab, slike su prouzrokovale oduševljenje u familiji, a što je mladom Cousteau pobudilo želju za slikanjem.
Nastaviće se inšaAllah.
IslamBosna.ba