BiH mora da bude članica i NATO i EU
Osim ispunjavanja uslova za viznu liberalizaciju, nema više dokaza da je BiH zaista na čvrstom putu ka Evropskoj uniji.
Nadamo se da će pitanje statusa vojne imovine biti riješeno što prije, barem do septembra, ali takođe dobro razumijemo da šanse za značajne promjene do izbora nisu baš velike“, izjavio je „EuroBlicu“ otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH Džonatan Mur.
Hoće li MAP za BiH propasti ako vojna imovina ne bude uknjižena na državu?
– Nije pitanje da li će propasti MAP ili taj status. Pitanje je samo kada će BiH moći krenuti naprijed na putu ka NATO, a dok se ne riješi status vojne imovine u tome neće uspjeti.
Kako komentarišete tvrdnje premijera RS Milorada Dodika da je RS spremna da na raspolaganje stavi samo 23 objekta vojne imovine Ministarstvu odbrane BiH? Da li to znači da dogovor neće biti lako postignut?
– Čuli smo mišljenje predsjednika Vlade RS, a ima i više mišljenja. Ako on kaže da nije moguće, a igra važnu ulogu u kontekstu svega ovoga, onda neće biti napretka, ali ne mislimo da su vrata potpuno zatvorena. Na kraju krajeva, to nije pitanje za NATO, to je pitanje za BiH.
Koliko će lideri u BiH uoči izbora posvetiti pažnju evroatlanskim intergracijama?
– To zavisi od političkih stranaka, kakve stavove i mišljenja imaju. Najbolja šansa za ekonomski razvoj je put u EU, a nažalost, osim liberalizacije viznog režima koju očekujemo ove godine, nema više dokaza da je BiH zaista na čvrstom putu ka EU. Osim toga smatramo da su mogućnosti za investicije i ulaganja dosta male bez članstva u EU. Što se tiče NATO, to je malo komplikovanije jer u BiH ima različitih mišljenja, kako u nekim strankama iz RS, tako i u Federaciji. Mislimo da je u interesu BiH da bude na čvrstom putu ka NATO.
Mogu li se očekivati dublje podjele i žešća nacionalistička retorika u predizbornoj kampanji?
– Nadamo se da će većina stranaka jasnije govoriti o budućim prioritetima, ne samo da pričaju svoje stare priče o nacionalizmu i ličnim interesima, nego i o interesima države, entiteta, kantona, opština. Bilo bi bolje svima da ima manje nacionalističke retorike. U pojedinim štampanim medijima previše je negativne retorike.
Šta je, nakon propalih pregovora u Butmiru i neriješene reforme Ustava, sada u fokusu SAD u BiH?
– Moramo vjerovati da postoji mogućnost promjene Ustava nakon izbora. Sada promjeniti Ustav nije moguće. Nakon izbora to će zavisiti od sljedeće vladajuće koalicije, sljedeće vlade i parlamenta.
Mogu li biti dovedeni u pitanje rezultati izbora s obzirom da nije ispoštovana presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu?
– U tom dijelu je promjena Ustava obavezna. Sve stranke to manje-više shvataju, ali ima raznih prijedloga kako to učiniti i previše sporenja o tome. Sumnjam da rezultati izbora mogu biti dovedeni u pitanje.
Šta će biti prioritet SAD u BiH poslije izbora?
– Osim stabilnosti, suverenitet BiH je takođe prioritet. Nadamo se da će izbori biti otvoreni i da će sve političke stranke igrati profesionalne uloge tokom predizborne i izborne kampanje. Prioritet je i veoma jasna perspektiva da BiH mora da bude članica i NATO i EU.
vijesti-ba