‘Balkanski pacijent’: Da li je Dodiku uopšte stalo do ulaska u EU?

0

dodik_mileNjemački mediji danas uglavnom pozitivno pišu o ishodu referenduma u Sloveniji, kojim je odobrena arbitraža za spor sa Hrvatskom. Ipak, neki ističu da Evropa na Balkanu nema politiku kojom može da se pohvali. Možemo samo da se nadamo, da će ovaj način rješavanja problema postati primjer drugima, jedan je od zaključaka komentatora.

U svakom slučaju su odnosi između Hrvatske i Slovenije “zaglađeni” bar za sada, piše novinar lista “Tageszeitung” i nastavlja:
“Rezultat referenduma ne može se baš tumačiti kao konačan znak “političke zrelosti”, kako je to procijenio slovenski premijer Borut Pahor, ali njegova vlada u svakom slučaju može na osnovu ishoda referenduma da prekine blokadu pristupnih pregovora Hrvatske, prenosi deutsche welle.

EU nema zajedničku politiku za Balkan
Evropska unija očito još uvijek ima dosta posla na Balkanu. To mišljenje ističe novinar lista “Die Presse”, koji ide korak dalje i piše da politika EU na Balkanu liči na Potemkinova sela. Kada se pogleda iza kulise obećanja o evropskoj perspektivi, nema se šta vidjeti. “Die Presse” piše:
“Šarene kulise EU je podigla i protekle sedmice na konferenciji u Sarajevu. Tamo je obnovljeno obećanje o mogućem ulasku balkanskih država u EU. To obećanje je bez supstance, tu nema ničeg opipljivog. Postavlja se pitanje koliko je ono iskreno. Kriza u EU i loša iskustva sa Grčkom, Rumunijom i Bugarskom smanjila su raspoloženje građana unije da se u organizaciju prime nove članice.
Za brojne zemlje Balkana perspektiva ulaska u EU predstavlja jedini motiv za sprovođenje reformi. Države EU tako delegiraju vlastitu politiku za Balkan na pleća činovnika u Briselu. Ono što nedostaje nije novi evropski izaslanik za jugoistočnu Evropu, nego koherentna i opipljiva politika koju će dosljedno sprovoditi sve članice EU.
Slučaj Kosovo je primjer za to. Pet država unije još nije priznalo nezavisnost Kosova i to je pitanje koje će i dalje biti faktor nestabilnosti na Balkanu.
Još jedan “balkanski pacijent” je BiH. Prijetnja Brisela da bez reforme ustava i funkcionalne države nema ni članstva u uniji nije do sada donijela mnogo. Prije svega što je pod znakom pitanja da li je političarima poput Milorada Dodika uopšte stalo do ulaska u EU.
Uprkos svim pozitivnim signalima nakon referenduma u Sloveniji, važna pitanja na Balkanu ostaju neriješena. Države EU još uvijek ne pokazuju ambiciju da ta pitanja riješe tako što će ujediniti svoje snage”, stoji u komentaru lista “Die Presse”.

Vijesti.ba

Leave a Reply