Izvršni postupak
Dragana Đerić-Cerović, naime, postala je sutkinja u Velikoj Kladuši u skladu s Odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH broj: 04-02-569-7/10 od 3. februara 2010. godine. Ova sutkinja počela je s radom 2. marta. Kako saznajemo, u skladu s programom rada Općinskog suda u Velikoj Kladuši za 2010. godinu, Đerić-Cerović bit će prioritetno angažirana na rješavanju predmeta u izvršnom postupku.
Prema informacijama Udruženja “Žena-žrtva rata”, Dragana Đerić-Cerović, bivša pravnica i poratna direktorica preduzeća “Terpentin”, nalazi se među najpoznatijim ženama ratnim zločincima u Višegradu. Tereti se da je lično ubila svoju prvu komšinicu Sehiju Zukić, kao i da je povezana s nestankom njene maloljetne djece i majke! Ovaj slučaj, saznajemo, istražuje i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Zanimljivo je da su o njoj mediji pisali prije nekoliko godina, ali to VSTV nije razmatrao.
– Porodica Zukić živjela je u stanu do stana porodice Dragane Đerić-Cerović u ulici Slaviše Vajnera Čiče, današnja ulica Ive Andrića, u Višegradu. Nakon što je na mostu kod firme “Terpentin” ubijen Džemo Zukić, zajedno sa još pet Bošnjaka, njegova supruga Sehija ostala je sama u stanu sa kćerkom Vildanom, starom četiri godine, sinom Harisom od nepunu godinu i majkom Zejnom Kusturom. Postoje ozbiljne indicije da je Dragana lično ubila Sehiju i da je odgovorna za nestanak njene djece i majke, koji do danas nisu pronađeni. Draganu su krivili za njihovu smrt. Porodica Zukić tražila je svoje nestale članove, slali su brojne poruke Dragani, ali ona nikada nije odgovorila – kaže za “Avaz” Bakira Hasečić iz Udruženja “Žena-žrtva rata”.
Hasečić navodi da je Đerić-Cerović bila njena komšinica i poznaje je odmalena. Kod njenog oca Radoja već na početku rata pronađeno je oružje. On je zajedno s njihovim komšijom Boškom Arsićem pucao na bošnjačke kuće, pa i na Bakiru Hasečić, njenog muža i kćerku.
– Ja pričam o stvarima koje sam vidjela i doživjela. Kada je u junu 1992. godine u sukobu s Armijom BiH poginuo njen otac, Dragana je u znak osvete u uniformi pucala iz automatske puške po bošnjačkim kućama. Također, sve vrijeme rata radila je u firmi “Terpentin”. Bila je na utjecajnoj poziciji. Indikativno je da su iz kruga te firme tokom 1992. odvođene desetine Bošnjaka, koji su kasnije nemilosrdno ubijani. Ona je mogla spriječiti te zločine, ali nije ništa poduzela – kaže Hasečić.
Poraz pravosuđa
Nadalje, Hasečić tvrdi da je skandalozno da je takva osoba postavljena za sudiju. Smatra da je riječ o porazu bh. pravosuđa.
– Oni kojima se treba suditi postavljaju se za sudije. Ko još treba da nam bude sudija i tužilac? Jedino da još Radovana Karadžića vrate iz Haga i da preuzme poziciju glavnog tužioca. Ovo je katastrofa! U ponedjeljak ćemo se obratiti VSTV-u i pozvati sve Višegrađene da izraze svoj protest zbog imenovanja ove zločinke – zaključuje Hasečić.
Predsjednik Saveza logoraša BiH Murat Tahirović kaže da imenovanje Dragice Glušac za državnog tužica, a sada Dragane Đerović-Cerović za sutkinju, predstavlja dobro osmišljenu strategiju.
– Postavljanje ljudi s mračnom prošlošću da sude i tuže u ovoj državi osmišljeno je iz Banje Luke, a cilj je da se bh. pravosuđe diskreditira i da se donose odluke koje odgovaraju vlastima RS. Nažalost, sve se to radi bez otpora Bošnjaka. Mi iz udruženja žrtava se borimo, ali ili kasno saznamo za određena imenovanja ili smo nemoćni da išta uradimo. U posljednje vrijeme pravosuđe se naglo strmoglavilo. Ovakvo imenovanje nanijet će velike štete pravosuđu i državi – ističe Tahirović.
Muk u sudu u Kladuši
U Općinskom sudu u Velikoj Kladuši jučer su nam potvrdili da Dragana Đerić-Cerović radi kod njih kao sutkinja. Pokušali smo razgovarati sa sutkinjom Đerić-Cerović. Najprije nam je rečeno da sačekamo da se javi na telefon, a onda da je “sutkinja izašla” i da “pozovemo kasnije”. Nešto kasnije kazali su nam da je “sutkinja otišla kući”.
U VSTV-u smo jučer zatražili odgovor na pitanja da li je bila provjerena ratna prošlost sutkinje Đerić-Cerović i kako je mogla biti imenovana, ali odgovor nismo dobili. Kratko su nam tek kazali da ćemo informaciju moći dobiti naredne sedmice.
Afera “Sirćetna kiselina”
Dragica Đerić-Cerović 2003. godine se dovodila u vezu s velikom aferom kada je otkriveno da je firma “Interšped” iz Brčkog u Republiku Srpsku uvezla 22.800 kilograma otrovne supstance anhidrid (sirćetna kiselina) koja se koristi za proizvodnju sintetičkog heroina. Anhidrid je bio lagerovan upravo u “Terpentinu”, a Đerić-Cerović tvrdila je da ju je za lagerovanje zamolio bivši premijer RS Gojko Kličković.
Cijeli slučaj povezivan je s vrhom vlasti RS. Afera je prouzrokovala veliku pometnju u visokim policijskim i političkim krugovima. Kao najodgovorniji su prozvani tadašnji ministar policije Zoran Đerić i ministar zdravlja Marin Kvaternik. Inače, bivši ministar unutrašnjih poslova Đerić je dalji rođak Dragice Đerić-Cerović.
Avaz