Višegrad: U prošloj godini na tržište plasirali 40 tona povrća
Primjer braće Nebojše i Njegoša Stojanovića, uspješnih višegradskih poljoprivrednika, mogao bi poslužiti velikom broju nezaposlenih da krenu njihovim stopama.
– Prije četiri godine, kada smo shvatili da je do posla teško doći a rad kod privatnih poduzetnika je slabo plaćen, odlučili smo početi vlastiti biznis. Od Opštine smo zatražili i dobili kredit od 80.000 maraka. Ta sredstva, kao i našu ušteđevinu od prodaje kuće u Goraždu, uložili smo u nabavku plastenika i opreme koja prati ovu vrstu poljoprivredne proizvodnje. Registrovali smo firmu i zaposlili još dva radnika – kaže stariji brat Nebojša.
Kućne dostave
Devetočlana porodica Stojanović prošle godine zabilježila je veliki uspjeh prodajom povrća na višegradskom i tržištu u susjednim opštinama. Proizveli su desetak tona paradajza, tri tone krastavaca, 15 tona kupusa, tri tone paprike ajvaruše i desetak tona krompira.
– Zadovoljni smo i prinosima i tržištem koje nalazimo na pijacama u Rogatici, Foči, Rudom, Han Pijesku, Sokocu i Višegradu a često imamo narudžbe i na kućnu adresu – ističe mladi poljoprivrednik Njegoš Stojanović, inače inžinjer mašinstva.
Dosta ulaganja
Ove godine u plastenicima su zasadili na hiljade struka raznog povrća, a proizvodnju su proširili i na 200 kvadrata zakupljenog zemljišta.
– Posao poljoprivrednika zahtijeva dosta ulaganja, a bez pomoći agronoma postoji opasnost od umanjenja roda. Sami se učimo iz stručne pojoprivredne literature – kaže Njegoš.
Stojanovići su ove godine od Vlade RS, kao podsticaj, dobili umjetno gnojivo i gorivo za mehanizaciju.
Povoljniji krediti
Stojanovići ove godine nisu konkurisali za kredit od Opštine, jer se, kako kažu, pokazao nerentabilnim zbog kratkog otplatnog roka. To su valjda shvatili i članovi Komisije za dodjelu kredita pa su ove godine odlučili poljoprivrednike stimulirati uz povoljnije uslove. Načelnik opštine Tomislav Popović ističe da će registrovani višegradski poljoprivrednici u ovoj godini dobiti subvencije u iznosu od 100.000 maraka, jer je riječ o samozapošljavanju mladih kroz bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.
Avaz