Turska želi BiH koja je vlasnik teritorijalnog i političkog integriteta

0

Turskoj je cilj da se u BiH razvije i poboljša ustavni i pravni sistem, koji je zasnovan na Dejtonskom mirovnom sporazumu.

 

Turska razmišlja o jedinstvenoj BiH koja je u potpunosti vlasnik svog teritorijalnog i političkog integriteta, sa granicama koje su već iscrtane, izjavio je danas u Sarajevu ambasador Turske u BiH Vefahan Ocak.

Ambasador Ocak je bio uvodničar na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca "Krug 99" o temi "Uloga Republike Turske na Samitu u Sarajevu 2010 – refleksije na BiH".  Govoreći o sadašnjoj, ali i budućoj ulozi ove zemlje u BiH, turski ambasador istakao je da njegova zemlja želi da se u BiH razvije i poboljša ustavni i pravni sistem, koji je zasnovan na Dejtonskom mirovnom sporazumu.

"Želimo ostvarivanje pravnog sistema koji će u biti savršen, bez ikakvih nedostataka, u kojem će lična, kolektivna i univerzalna prava biti u potpunosti zadovoljena. Želimo sistem u kojem će biti primjenjivane one vrijednosti koje pomažu i omogućavaju BiH da se integriše sa svojim ekonomskim sistemom sa ostatkom svijeta. Želimo i uređenje gdje će etničke, vjerske i sve druge različitosti biti prisutne, ali neće predstavljati problem za funkcionisanje države", rekao je ambasador Turske u BiH.

Ipak, naglasio je da su sve ovo samo želje i da su građani BiH oni koji će sve ovo moći pretvoriti u stvarnost.

"Ispunjavanje ovih ciljeva danas može izgledati kao problem, ali određene ciljeve moramo pretvoriti u stvarnost kako bi za sto godina generacije koje će doći poslije nas to sagledavale kao period u historiji koji je vrlo lako prevaziđen", dodao je Ocak.  Kazao je da su njegova očekivanja, kao ambasadora Turske u BiH, da BiH bude zemlja koja je u potpunosti integrisana u euroatlantske tokove na način da posjeduje pravni sistem, sistem vrijednosti, slobodne trgovine i uređenog tržišta, kao i zemlja u kojoj postoji teritorijalni integritet, nedjeljivost i cjelovitost. Ambasador Ocak smatra da se BiH nalazi mnogo bliže ispunjavanju tih ciljeva nego što to misle neki građani BiH.

Kako je rekao, ono što Turska pokušava je da, koliko je to moguće, pruži podršku BiH i njenim građanima da pomenute ciljeve što prije ostvare.

Prema njegovim riječima, jedan od načina na koji Turska pokušava da pomogne je prisustvo međunarodne zajednice u BiH i njena uloga u tome. Naglasio je da će uloga Turske na sastanku na visokom nivou "Evropska unija – Zapadni Balkan", koji će 2. juna u Sarajevu okupiti ministre vanjskih poslova država članica EU, visoke dužnosnike EU, SAD-a, Ruske Federacije, Turske, međunarodnih organizacija, te mnoge druge uvažene goste i zvaničnike, biti u vidu pružanja podrške našoj zemlji u svim oblastima na njenom putu ka integrisanju u euroatlantske inicijative i institucije.  Rekao je da je cilj organiziranja ovog skupa podsjećanje na sličan skup koji je prije blizu 10 godina održan u Zagrebu, na kojem je definisano da bude pomognuto zemljama Balkana da se na najbolji i najbrži način integrišu u EU.        

"Na predstojećem sastanku ukazat će se značajna prilika da se, iz tog vremena samo želja, pretvori u konkretan oblik definisanja platforme za ispunjenje tog cilja. Potrebno je da se sagledaju mogućnosti kako zemalja na ovom prostoru Balkana, tako i u BiH, kako da se pomogne da se ova država pojavi kao snažan učesnik i član međunarodne zajednice", rekao je turski ambasador.

Istakao je da je jasan povod učešća SAD, Rusije i Turske na pomenutom sastanku, iako su to zemlje koje nisu članice niti EU, ni pripadaju regiji zapadnog Balkana.

"To su države koje posjeduju i moć i snagu da na pozitivan način doprinesu očekivanjima ovog sastanka, a svaka od tih država će na svoj način pružiti taj doprinos", zaključio je ambasador Ocak. 

Dnevni Avaz

Leave a Reply