Studentski nemiri u Ljubljani
Slovenački studenti su u srijedu organizovali velike demonstracije protiv vladinih reformi koje će ograničiti njihov honorarni rad tokom studija i smanjiti im primanja a tokom kojih je došlo i do njihovog sukoba sa policijom.
Protest je započeo u centru Ljubljane gde se oko 8.000 studenata okupilo kako bi protestvovalo protiv planirane vladine reforme koja će limitirati vrijeme njihovog honorarnog rada koji mogu da obavljaju uz studije. Ta odluka je bila posljedni atak na studentsku pogoršanu finansijsku situaciju uz već usvojen manjak broja stipendija. Vlasti planiraju da ograniče broj radnih sati studenata na 720 i njihovu zaradu do 6.000 eura, kako bi oni više vremena posvetili studijama, što će opteretiti one koji nemaju stipendiju države.
Tokom popodneva studenti su došli do zgrade slovenačkog parlamenta gde su počeli da bacaju kamenje, jaja, putokaze i sve drugo što im se našlo pri ruci na taj objekat i policiju. U nekoliko navrata oni su napali policiju koja je odgovorila biber sprejom. Nakon nemira ostala je donekle oštećena zgrada parlamenta sa mnogim polupanim prozorima a bili je primjetna šteta nastala bacanjem molotovljevog koktela. Tokom nemira uhapšeno je oko 30 studenata. Od nereda se distancirala predsednica Studentske organizacije Slovenije Katja Šoba, koja je izjavila da se nada da će se "sada na strani vlade nešto promeniti".
"Ljudi su ljuti i ne žele takve promene što znači da nas (vlada) mora slušati", rekla je Šobe i oštro osudila nasilje koje su, kako je navela, izvodili pojedinci. Prema njenim riječima, na protestu su bile i anarhističke grupe s kojima studentska organizacija nema veze i na koje ne može utjecati.Ona navodi da su slovenački političari tokom mladosti i studija živeli seks, drogu i rock and roll a da njena generacije žive honorarne poslove i dugove za školarine.
Događaje pred parlamentom su, između drugih, osudili i premijer Slovenije Borut Pahor i predsjednik parlamenta Pavel Gantar. Studenti su protestom želeli da izraze protivljenje državnoj politici u uređivanju pitanja koja se tiču mladih, i da upozore na sporni zakon o honorarnom radu, izmjene u politici stipendiranja i đačkoj ishrani.
e-novine