Reakcije na dokaze o tome kako je Dodik kupio američku podršku
Bosna i Hercegovina je jedina država u kojoj neki zvaničnici novcem poreskih obveznika lobiraju protiv te iste države. I pozicija i opozicija su jedinstveni u stavu: ovo je još jedan od pokušaja Milorada Dodika na rušenju države BiH.
Dokazi o izlobiranosti administracije SAD-a pri pokušaju ustavne reforme u tzv. burmirskom procesu, koji su objavljeni u sinoćnjem izdanju emisije »60 minuta«, očekivano, izazvali su podijeljene reakcije. Lobiranje protiv države za novac poreskih obveznika za jedne je normalna stvar, druge se ne tiče, dok treći već dvije godine protiv ovakve prakse uzaludno vode borbu, prenosi FTV.
Naime, Vlada RS-a već tri godine budžetskim novcem plaća usluge američke lobističke kuće Quinn Gillespie. Utrošeno je 11 miliona dolara. S tim u vezi je usko povezan i sadržaj u Butmiru ponuđenog paketa ustavnih promjena, prije kojeg je pomoćnik zamjenika američkog sekretara Stuart Jones imao 34 konsultacije sa spomenutom lobističkom firmom, koju plaća Vlada RS-a. Sadržaj famoznog paketa ustavnih promjena iz Butmira zapravo je 95% dokumenta koji je ova lobistička firma dijelila kongresmenima. Osim 11 miliona dolara utrošenih na lobiranje, RS ima i 11 parapredstavništava u svijetu. Protiv ovoga se na legalan način pokušao izboriti SDP BiH, ali uzalud.
"Komisija za vanjske poslove također je stala na stanovištu da se radi o antiustavnoj djelatnosti, ali je ta priča propala u Parlamentu BiH zbog entitetskog glasanja", kaže zastupnik SDP-a u Parlamentu BiH Denis Bećirović.
I Stranka za BiH je u dva navrata reagirala kroz apelacije Ustavnom sudu BiH. Povod je bio što su ovakva predstavništa i lobiranja protiv državnih interesa, ali za protuustavnost nije bilo dokaza.
"Nažalost, problem se nije uspio riješiti jer je takvu vrstu lobiranja vrlo teško dokazati. Sve je jasno kao dan, ali kada to probate dokazati papirima, onda je to vrlo teško", kaže zastupnik Stranke za BiH u Parlamentu BiH Beriz Belkić.
Osim vanjskopolitičke štete i konfuzije u diplomatskim odnosima, ovakva praksa će i na unutrašnjopolitičkom planu imati dalekosežne posljedice. Svaki budući pokušaj strane medijacije u ustavnim promjenama unaprijed je dovedena pod sumnju.
Osujetiti i Butmir, ali i sve buduće poteze na izmjenama Ustava je i bio cilj lobiranja Vlade RS-a. Za njihove predstavnike u Parlamentu BiH tu nema ništa sporno, dok najvišim zvaničnicima stranaka s hrvatskom odrednicom informiranost nije jača strana – oni nemaju komentara jer nisu upoznati s ovim činjenicama.
Oglasila se i Ambasada SAD-a u BiH. U saopćenje se navodi: “Sjedinjene Američke Države su istinski prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine. Mi izuzetno cijenimo ovo prijateljstvo. Naš višestruki angažman u posljednjih 15 godina bez ikakve sumnje potvrđuje našu posvećenost ovoj zemlji.
Izvještaji koji optužuju zvaničnike SAD-a za korupciju, emitovani 10. maja u političkom magazinu Federalne televizije ne samo da su potpuno netačni, već su i neodgovorni, skandalozni i uvredljivi. U interesu informisanja bh. javnosti, želimo jasno staviti do znanja da se zvaničnici SAD, u sklopu svojih redovnih aktivnosti, susreću s različitim grupama i pojedincima, uključujući i lobiste. To činimo da bismo shvatili sve aspekte određenog pitanja.
Sjedinjene Američke Države će i dalje snažno podržavati BiH i njene napore usmjerene ka evropskim i euroatlanskim integracijama. Kao što smo i ranije govorili, za Vladu SAD-a je od izuzetne važnosti da jača svoje bilateralne veze sa BiH i u budućnosti", stoji u saopćenju Ambasade SAD-a u BiH.
Vijesti.ba