Doug Suttles iz BP-a rekao je na konferenciji za novinare da će inženjeri pokušati riješiti problem postavljanjem neke vrste čepa, što će trajati između četiri i sedam dana.
"Nakon tri dana pokušavanja s ‘top killom’ vjerujemo da je sada vrijeme da prijeđemo na druge metode", rekao je za CNN.
BP će sada, koristeći se posebnim podmornicama, odsjeći cijev iz koje curi nafta i izravno iznad sigurnosnog ventila postaviti čep. On bi trebao prikupljati naftu koja će se zatim odvoditi do brodova na površini.
I iduća metoda je privremeno rješenje
Iako je i to tek privremeno rješenje, stručnjaci smatraju da je upravo to najbolji način da se minimalizira istjecanje nafte.
"Top kill" je bio najambiciozniji plan saniranja štete dosad. BP je najprije pokušao zaustaviti istjecanje nafte postavljanjem kupole od čelika i betona iznad izvora, da bi zatim pokušali sa stavljanjem cijevi promjera 10 cm u puknuti cjevovod bušotine. Inženjeri su tom metodom uspjeli preusmjeriti dio nafte, ali su je napustili kada je trebalo započeti s "top killom".
"Premda dobivamo optimistična izvješća, jasno je da metoda nije donijela očekivane rezultate", rekao je u subotu američki predsjednik Barack Obama, obrazlažući napuštanje "top killa".
"Novi pristup je riskantan i nije iskušavan na ovolikoj dubini. Zato ga nismo pokrenuli dok nismo iscrpili ostala rješenja", objasnio je.
British Petroleum je u četvrtak napokon priznao razmjere posljedica eksplozije na bušotini Deepwater Horizon 20. aprila. Glavni predstavnik BP-a ocijenio je da se u Meksičkom zaljevu događa ekološka katastrofa iako je ranije tvrdio da razmjeri onečišćenja neće biti toliko veliki.
BP i savezne vlasti lagali o količini nafte
Direktorica američkog Instituta za geološka istraživanja Marcia McNutt tada je rekla da su ekipe znanstvenika utvrdile da iz bušotine Deepwater Horizon dnevno istječe između 12 i 19 hiljada barela nafte, a ne 5 hiljada kako su tvrdili BP i savezna vlada. Prema tim podacima, do sada je u more isteklo između 77 i 122 hiljade tona nafte, čime je ova ekološka katastrofa postala veća i od nesreće tankera Exxon Valdez 1989. kod Aljaske, kada je u more isteklo 50 hiljada tona nafte.
Index