„Ova posjeta se označava istorijskom“, tim riječima je grčka televizija najavila dolazak turskog premijera.
Nije bilo nikakvo čudo to što je Recep Tayyip Erdogan prilikom posjete susjednoj zemlji u svojoj pratnji imao ne samo deset ministara, nego i stotinjak poslovnih ljudi. U zajedničkoj grčko-turskoj ministarskoj rundi potpisan je 21 sporazum. Čak se govori i o tome da je riječ o početku nove ere po pitanju međusobne saradnje dvije zemlje, bez obzira na to što se ipak radi o malim koracima.
Zajednička turistička ponuda
Naprimjer u oblasti turizma: Grčka i Turska bi na tom planu trebale zajednički da uvežu u jedan paket njihove turističku ponudu te da objedine svoje propagandne programe u Kini ili recimo u Indiji. Ideja o tome potiče od Selima Egelija, predsjedavajućeg tursko-grčke trgovinske komore.
„Već prije deset godina sam predložio jednu prekograničnu saradnju u oblasti turizma. Zamislite da jedan turista dolazi nedjelju dana u Grčku i onda, tako da kažem, kao besplatni dodatak dobija dva noćenja u Bodrumu ili bilo gdje u Turskoj“, kaže Selim Egeli.
Turska bi mogla više da investira u Grčkoj
Turski poslovni ljudi su svjesnih svojih uspjeha i to s pravom: Naime, dok je Grčka zapala u velike dugove, turskoj privredi trenutno ide jako dobro – bolje nego ikada do sada. Inače, neposredno pred posjetu Erdogana Grčkoj, u turskim medijima se špekuliralo o tome da li će Turska možda pružiti finansijsku pomoć svom susjedu.
„Tu su kolege pomalo pretjerale“, smatra grčko-turski novinar Manolis Kostidis, dopisnik agencije „Ihlas“ iz Atine:
„Turske donacije za Grke? Direktna finansijska pomoć zasigurno ne dolazi u pitanje. Ali, možda bi turska poduzetnička udruženja mogla ponuditi više investicija. To bi također bila jedna od mogućnosti koja bi pomogla Grcima.“
Strahovi od mogućeg napada se mogu prevazići
U središtu razgovora koje su vodili premijeri Papandreou i Erdogan nije bila politika već privredna saradnja. Na kraju je održana zajednička konferencija za novinare na kojoj je grčki premijer želio da govori o politici – i to tako otvoreno kao rijetko kada do sada:
„Strah je tu, budimo iskreni. Strah da će Turska jednog dana napasti naše otoke. Možda i u Turskoj također postoji strah zbog grčkog napada. Međutim, mi možemo naše strahove prevazići ukoliko se obavežemo na to da ćemo se pridržavati određenih pravila“, rekao je grčki premijer.
Grčka i Turska žele sarađivati i u Brüsselu
Papandreou i Erdogan su osnovali takozvano grčko-tursko Vijeće za saradnju koje bi trebalo redovno da zasjeda. Jer, nije baš sve tako jednostavno u grčko-turskim odnosima te međusobnom približavanju dvije zemlje. Još za vrijeme Erdoganove posjete, grčki listovi su izvjestili o turskim borbenim avionima koji su upali u grčki zračni prostor. Jiorgos Koumoutsakos, zastupnik grčke konzervativne opozicije u Evropskom parlamentu, kritizirao je politiku pomirenja Papandreouove vlade:
„Mi želimo samo da odbranimo postojeći pravni poredak, ali Turska uvijek iznova postavlja nove zahtijeve. Tu teško da postoji bilo kakav prostor za pregovore…“
No, premijer Turske Recep Tayyip Erdogan nije dopustio da bude uznemiren zbog takvih i sličnih kritika, već je novom vođi grčke opozicije Andonisu Samarasu uputio poziv da posjeti Ankaru. Samaras je izrazio želju da sa turskim premijerom također sarađuje i u sjedištu Evropske unije u Brüsselu.
DW