Zbog plata, koja su u prosjeku oko 715 maraka, što doktori smatraju da je ispod svake mjere, pokrenuli su i ponudili Skupštini i Vladi USK svoje kolektivne ostavke. U ovoj neuobičajenoj mjeri prisile učestvuje, prema njihovim evidencijama, 70 posto svih doktora u ovom kantonu.

Na sve to, jedini komentar dr. Mustafe Avdagića, ministra zdravstva USK, bio je kratak i jasan:-U budžetu nema novaca!

Kako u sindikatu objašnjavaju, budžet Vlade USK i nije adekvatna adresa. – Naime, doktori i zdravstvo su finansirani iz Fonda zdravstvenog osiguranja. Ali, pošto članove upravnog odbora Fonda imenuje Vlada, ona je u mogućnosti utjecati na rješenje koflikta i u značajnoj mjeri popraviti finansijska primanja doktorima – objasnio nam je Muhamed Mahmutović predsjednik saveza sindikata USK.

Građani Kantona sa strahovanjem iščekuju rasplet događaja, jer ukoliko doktori svoj naum sprovedu u djelo, moglo bi doći do nove krize u zdravstvenim institucijama Kantona. A ta kriza, nije i jedina.

Ono što još više zabrinjava Savez sindikata je loša situacija u industrijskim i proizvodnim sindikalnim organizacijama. Poslijednjih dana su učestala masovna otpuštanja radnika u građevinskom sektoru, gdje imamo problema da tim radnicima izborimo barem dostojanstvene otpremnine. Svjež primjer je firma Krajinaputevi koja je skoro otpustila 40 građevinskih radnika- kazao je Mahmutović.

On smatra da se recesija koristi kao izgovor u mnogim slučajevima, jer vlasnici privatiziranih preduzeća su samim Ugovorom o privatizaciji dobili obavezu zadržavanja određenog broja radnika. Sada se nastoje riješiti te obaveze, kao i viška uposlenih.

Budžetski korisnici u Unsko-sanskom kantonu, zahvaljujući činjenici da je u posljednjem roku Skupština USK usvojila budžet, trenutno su zadovoljni svojim statusom. Posljednju platu su primili za mart, te očekuju i aprilsku. Skupštinski poslanici i Vlada kantona, uprkos nemirnom periodu, stabilizirali su stanje do oktobarskih izbora, piše San.

MojPortal

By teha5

Leave a Reply