Hong Kong izaziva kinesku diktaturu
Hongkoški aktivisti koji se bore za univerzalno pravo glasa na ovoj kineskoj teritoriji u nedjelju organizuju dopunske izbore koji su razbjesnili Peking i podijelili gradski pro-demokratski pokret.
Glasanje za pet mjesta u Zakonodavnom savjetu Hong Konga je izazvano u januaru ostavkom pet pro-demokratskih predstavnika sa namjerom izazivanja de facto referenduma o izbornoj reformi. Frustrirani zbog kineske beskompromisnosti po ovom pitanju, zakonodavci se nadaju da će njihov reizbor poslati najaču moguću poruku Pekingu, od kada kada je Hong Kong 1997. vraćen pod kinesku vlast. Međutim, izbori su donekle obesmišljeni odbijanjem pro-kineskih političkih partija da učestvuju u trci za tih pet mjesta.
Kineski zvaničnici su zvanično osudili „referendum“, nazvavši ga „javnim izazovom“ za važeće hongkoške zakone, koji funkcionišu kao mini ustav i garantuju određen stepen ljudskih prava i sloboda za sedam miliona stanovnika ovog grada. Kritičari kažu da je malo verovatno da će ishod izbora pokazati put iz političkog ćorsokaka vlade i demokrata oko brzine političkih reformi, dok istraživanja kažu da će tek petina građana izaći na glasanje.
„Svaka strana će imati svoju interpretaciju rezultata“ – kaže Ma Ngok, politički analitičar sa Kineskog univerziteta u Hong Kongu. „Demokrate će proglasiti pobjedu ukoliko pet zakonodavaca bude reizabrano ali će u tom slučaju vlasti Hong Konga ocijeniti izbore kao bacanje novca ako procenat izlaznosti bude slab“.
Politički analitičari navode da su dodatni izbori izazvali i podjele u pro-demokratkom pokretu, pošto se umjerena struja zalaže za kompromis o progresu reformi i minimiziranje sukoba sa Pekingom. Kineske vlasti su rekle da najviši predstavnik izvršne vlasti Hong Konga može biti izabran direktnim izborom do 2017. a zakonodavstvo tek 2020. godine. Samo polovina od 60 zakonodavaca je direktno izabrano dok su na ostala mjesta postavljeni predstavnici kineske poslovne elite. Ustav garantuje punu demokratiju kao "konačni cilj", ali taj grad trenutno nema glas u izboru svog lidera.
Hong Kong može usvojiti bilo koji zakon, osim o direktnim izborima, koji moraju odobriti kineske vlasti. Izborni sistem je izuzetno komplikovan i on u suštini sprječava da jedna partija ima većinu.
e-novine