Haag traži izmjenu optužnice protiv Mladića
Tužiteljstvo Međunarodnoga suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) podnijelo je zahtjev da se izmijeni optužnica protiv Ratka Mladića, bivšega zapovjednika glavnog stožera vojske bosanskih Srba, objavio je Sud.
Glavni tužitelj ICTY-ja Serge Brammertz u četvrtak je u Beogradu izjavio kako traži izmjenu optužnice da bi se ubrzalo suđenje, bude li Ratko Mladić uhapšen.
Tužiteljstvo je pozvalo Srbiju i međunarodnu zajednicu da poduzmu sve nužne mjere kako bi Mladić bio uhapšen jer je "odavno trebao biti uhapšen".
Brammertz je ponovio da je "oprezno optimističan" u vezi s Mladićevim hapšenjem. "Još nemam razloga vjerovati da je on izvan Srbije", rekao je u Beogradu. "Taj dojam dijele svi moji sugovornici".
Zahtjev, podnesen u ponedjeljak, predviđa izmijenjenu optužnicu od 11 tačaka koja Mladića tereti za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u vezi s etničkim čišćenjem u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995., s maltretiranjem civila u opsadi Sarajeva od 1992. do 1995., s činjenicom da su u maju i junu 1995. pripadnici UN-a bili taoci srpskih snaga, te s genocidom u Srebrenici u srpnju 1995.
U optužnici stoji da je Mladić zajedno s Radovanom Karadžićem, civilnim vođom bosanskih Srba kojemu se već sudi u Den Haagu, "bio ključan član sveobuhvatnog zajedničkog zločinačkog pothvata kojemu je cilj bio trajno uklanjanje bosanskih Muslimana i Hrvata s onih područja Bosne i Hercegovine na koja su bosanski Srbi polagali pravo. Kako bi ostvario taj cilj, Ratko Mladić je u suradnji s drugima djelovao na počinjenju zločina na raznim lokacijama i u razna vremena, kao što stoji u optužnici", kaže se u saopćenju ICTY-ja.
Mladić je bio najviši oficir vojske bosanskih Srba i imao je nadzor nad snagama koje su sudjelovale u spomenutim zločinima, kaže se u priopćenju. Mladić je optužen za planiranje, poticanje i zapovijedanje tih zločina.
Ranija optužnica iz 2002. imala je ukupno 15 točaka, te se čini kako tužiteljstvo novom želi preciznije usmjeriti optužbe protiv Mladića i izbjeći rastezanje postupka kao što je bilo s pokojnim srbijanskim čelnikom Slobodanom Miloševićem.
Osim Mladića, od haaških optuženika u bijegu je još samo Goran Hadžić, bivši predsjednik vlade samoproglašene srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srijem i zatim predsjednik tzv. republike srpske krajine u Hrvatskoj.
Danas.hr