Brčko: Visoko podignuta zastava Srbije, bosanska spuštena…

0

brcko_zastavaNa Trgu pravde u Brčkom pozdravnim koncertkom započela je 20. maja 15. Evropska smotra srpskog folklora dijaspore, nakon čega je uslijedilo otvaranje i defile učesnika.

Defile se odvijao od Trga pravde, preko Pješačke zone, Vijećnice, Bulevara mira, te ponovo do Trga pravde.

“Ovo će biti do sada najmasovnija Smotra folklora srpske dijaspore Evrope na kojoj će u takmičarskom dijelu nastupiti oko 1.500 osoba, a organizator očekuje oko 5.000 ljudi koji će iz Evrope doći u Brčko”, izjavio je Mićo Ćetković, predsjednik Vijeća smotre.

Domaćin 15. Evropske smotre srpskog folklora, a koja se održava u okviru Dana evropskog naslijeđa, je Udruženje za njegovanje srpskog kulturno – historijskog nasljeđa “Baštinar iz Brčkog”, a pokrovitelji su Vlada distrikta, Vlada Republike Srpske i Ministarstvo za dijasporu Republike Srbije.

Međutim, učesnici smotre su dan otvaranja iskoristili da provociraju i vrijeđaju prolaznike pjevajući uvredljive pjesme za narode koji žive u Brčkom. Kako naše kolege sa portala infoBrcko saznaju, čak je i Policija Brčko distritka BiH morala da interveniše i opomene učesnike koji su došli iz Evrope da takvo ponašanje nije dopušteno u Distriktu.

Međutim, ono što je najskandaloznije, i što se moglo vidjeti u defileu, a možete pogledati u priloženoj fotogaleriji, jeste omalovažavanje obilježja Bosne i Hercegovine, konkretno zastave BiH.

brcko_tri_prstaTokom defilea, organizator valjda nije mogao izbjeći postavljanje zastave BiH na čelo kolone. Međutim, kako se nalazimo u BiH, obilježlja ove države se moraju poštovati, ali su ovaj put grubo, javno i namjerno pogažena. Iza zastave BiH koja je bila namjerno spuštena i sakrivena na taj način da je bila obamotana oko štapa i držana rukom da se nije mogla vijoriti, nalazila se zastava Srbije koja je bila visoko podignuta. Možda bi sve bilo slučajno da se taj čitav proces nije događao tokom cijelog defilea, te je osoba koja je nosila zastavu BiH svoj posao “odradila” do kraja, vješto sakrivajući zastavu BiH, ali ne i svoj obraz.

Ovdje bi imala posla vjerovatno i Policija Brčko distritka BiH, jer, bez obzira na sve, ovo je Bosna i Hercegovina koliko mi to željeli ili ne. Ali, najvjerovatnije policija neće intervenisati, jer osobe koje su ovo uradile zastavi BiH imaju svog uzora koji je takođe uradio nešto slično sa zastavom Bosne i Hercegovine i prošao nekažnjeno, a to je Milorad Dodik, premijer RS. Sjetite se Trebinja od prije skoro dvije godine kada je entitetski premijer iz RS javno i pred kamerama sa stola bacio zastavu BiH jasno pokazujući očito svima, od sebe pa do najobičnijeg građanina RS, šta misli o obilježljima BiH.

O ostalim “provokativnim” simbolima na smotri srpskog folklora u Brčkom, poput “četiri slova s” ili tri prsta nema smisla niti govoriti. Nažalost…

(24sata.info)

Leave a Reply