BiH nema novca za rezervni sastav vojske
Ad hoc rješenja
Ovo pitanje vjerovatno niko od bh. zvaničnika još dugo ne bi spominjao da nije planirano otpuštanje nekoliko hiljada profesionalnih vojnika iz aktivne vojne službe.
– Postojanje aktivnog sastava rezerve nije definirano podzakonskim aktima, niti su predviđena novčana sredstva za njeno zaživljavanje. U ovom trenutku nerealno je doći do ad hoc rješenja, a nema finansijskog okvira koji to može podržati – kazao je za “Dnevni avaz” načelnik Zajedničkog štaba OSBiH generalpukovnik Miladin Milojčić.
Pojedini državni poslanici na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH predlagali su da se formira rezervni sastav, te da se na taj način zbrine nekoliko hiljada vojnika koji bi trebali biti otpušteni iz OSBiH.
– Naravno da nam je potreban rezervi sastav vojske. Međutim, u budžetu BiH za tu namjenu nije planiran novac – istakao je Milojčić.
Kvantitet i kvalitet
U Zakonu o službi u OSBiH navodi se da bi zadatak rezervnog sastava u OSBiH bio da pružaju podršku aktivnim mirnodopskim snagama, da održavaju operativnu gotovost, da je dopunjavaju operativnim potencijalima, te da poboljšavaju održivosti aktivnih snaga. Pripadnici rezervnog sastava primali bi stimulaciju, plaću i naknade koji će biti adekvatni potrebi da se privuče i zadrži potreban kvantitet i kvalitet ljudstva u rezervnom sastavu.
Predsjedništvo BiH odlučuje o broju
Pripadnici rezervnog sastava su vojnici, podoficiri i oficiri kojima je prestala profesionalna vojna služba po ugovoru. Ministar odbrane može regrutirati dodatne pripadnike rezervnog sastava, koji mogu biti bez prijašnjeg vojnog iskustva, kako bi popunio formacijska mjesta za koja su potrebni stručnost i iskustvo. Predsjedništvo BiH odlučuje koliko bi vojnika bilo angažirano u rezervnom sastavu, dok je ministar odbrane BiH odgovoran za organiziranje, opremanje i obuku snaga rezervnog sastava.
Avaz