Alarmantno: U Sloveniji poništene vize za 130 bh. radnika

0

N SlovenijaAktivisti pokreta “Nevidljivi radnici” (IWW) iz Ljubljane Andrej Kurnik i Armin Salihović, s grupom saradnika, otkrili su, boraveći u BiH, podatak da su najvećem broju Bosanaca i Hercegovaca koji posljednjih godina rade u Sloveniji uskraćena osnovna radnička i ljudska prava.

Od oko 90.000 stranih radnika, koliko ih na različite načine stigne u Sloveniju, 60.000 dolazi iz BiH, mahom iz tuzlanske regije i Krajine.

– Riječ je o građevinarima od kojih je dio legalno prijavljen, dok dio radi nacrno, bez ikakve socijalne, a često i materijalne zaštite i sigurnosti. Ima radnika koji mjesečno rade i po 300 sati na građevini, za platu od mizerna dva eura na sat. Uprkos tome, većina tih radnika nije sigurna hoće li na kraju mjeseca primiti i tu tako nisku plaću, jer ih poslodavci ucjenjuju dozvolama i boravišnim vizama – kažu Kurnik i Salihović.

Naši sagovornici navode primjer jedne građevinske firme iz Kočevja koja za 130 radnika iz Krajine duguje osam plaća. Zbog njihove neupućenosti, poslodavac im je, pričaju, poništio vizu i odjavio ih iz Slovenije, a kada su ga pokušali tužiti, nisu mogli ući u deželu. U međuvremenu, ta firma zaposlila je druge radnike, također iz Bosne.

– Prevara može ići unedogled. Želimo napraviti mrežu zainteresiranih organizacija u BiH kako bismo na neki način upoznali vašu javnost s ovim problemom. Mi smo u Sloveniji već imali konkretne aktivnosti i nakon štrajka glađu bosanskih radnika u Kočevju, stvar je pokrenuta s mrtve tačke. Napravili smo vrlo značajne kontakte u Evropi radi rješavanja ovih problema – poručili su iz IWW-a.

Aktivisti IWW-a uskoro u saradnji s domaćim sindikatima i nevladinim organizacijama u BiH planiraju održati mirne proteste pred Ambasadom Slovenije u Sarajevu kako bi ukazali na položaj bosanskih radnika u toj zemlji te pozivaju sve radnike koji su radili u Sloveniji, a ostali su uskraćeni za svoja prava, da im se pridruže.

Na liječenje u BiH

– Ima radnika koje u Sloveniju dovode firme registrirane u BiH. Slovenski poslodavac za njih bosanskoj firmi, naprimjer, plaća penziono i zdravstveno osiguranje i ta firma, po logici stvari, to bi trebala uplaćivati u bosanske fondove. Rade li to, mi ne znamo, ali znamo da, kada se radnik povrijedi u Sloveniji, dovoze ga u BiH na liječenje – navodi Kurnik.

Slovenske vlasti ne reagiraju

– Velik je broj slučajeva gdje poslodavac pravi s radnicima dodatne ugovore u kojima se oni obavezuju da će se odreći regresa, prava na doručak, naknade za prijevoz, a da će im on zauzvrat produžiti vizu. Slovenske vlasti znaju za ova kršenja radničkih prava, ali svjesno na to ne reagiraju – ističe Salihović.

Avaz

Leave a Reply