Otkriven tajni zatvor za sunnije u Bagdadu
IslamBosna.ba – Iračke zvanične vlasti potvrdile su da su stotine sunnija, muškaraca, bili zatočeni u tajnom bagdadskom zatvoru pod zapovjedništvom vojne policije premijera Malikija, gdje su mnogi bivali svakodnevno mučeni sve dok državno ministarstvo ljudskih prava nije dobilo dozvolu za pristup objektu.
Muškarci su bili zatočeni od strane iračke vojske u oktobru tokom napada u kojem su ciljevi bile sunnijske grupe u provinciji Nineveh, jednom od uporišta pobunjenika na sjeveru. Provincijski guverner je tvrdio u to vrijeme da su obični građani također biti zatočeni, često bez naloga.
Zabrinut da će sudovi naložiti puštanje zatočenika, snage sigurnosti su prihvatile sudsko naređenje i prevezle ih u Bagdad, gdje su čuvani u izolaciji. Zvaničnici Human Rightsa su čuli za taj objekat u mjesecu martu od strane članova porodica koje su tražili nestale rođake.
Otkrivanje tajnog zatvora bi moglo povećati tenzije u veoma osjetljivom trenutku u Iraku. Pošto se američke snage povlače, Maliki, šiijski musliman, i ostali politički zvaničnici pregovaraju oko formiranja nove vlade. Uključivanje manjine sunnijskih Arapa se od strane mnogih smatra ključem prevencije povratka raširenog sektaškog nasilja.
Navodno brutalno mučenje zatvorenika u zatvoru je podiglo zabrinutost da bi država mogla biti povučena nazad u svoju autoritativnu prošlost.
Zapovjednici su se u početku odupirali nastojanjima da se istraži afera oko zatvora, ali su popustili i dopustili posjete za dva tima inspektora, uključujući i ministra ljudskih prava, Vijdana Salima. Ispektori su izjavili da su otkrili kako su 431 zatvorenika bili podvrgnuti užasnim uvjetima, te su citirali zatvorenike, od kojih je jedan rekao da je bivši zapovjednik u vojsci predsjednika Saddama Husseina preminuo zbog mučenja.
„Više od 100 zatvorenika je bilo fizički mučeno. Bilo je mnogo ožiljaka na njihovim tijelima“, izjavio je irački zvaničnik koji je upoznat sa izjavama inspektora. „Tukli su ljude, koristili struju. Gušili su ih plastičnim vrećama i na druge načine.“
Interni izvještaj američke ambasade citira Salimovu koja je izjavila da su joj zatvorenici rekli kako su im vezali ruke na tri ili četiri sata i to u stresnoj poziciji, te da su bili seksualno zlostavljani.
„Jedan zatvorenik joj je povjerio da je bio svaki dan silovan, drugi joj je pokazao svoje intimno rublje koje je bilo potpuno prekriveno mrljama od krvi“, stoji u izvještaju.
U izvještaju stoji i to da neka svjedočanstva govore o čuvarima koji su iznuđivali čak 1.000 dolara od zatvorenika koji su željeti telefonirati rođacima.
Maliki je obećao da će zatvoriti zatvor, te je naredio hapšenje oficira koji su radili u njemu nakon što mu je Salimova prezentirala izvještaj ovog mjeseca. Od tada, 75 zatočenika je pušteno na slobodu, a dodatnih 275 prebačeno u regularne zatvore – tvrde irački zvaničnici. Maliki je izjavio u intervjuu da nije bio svjestan ovog zlostavljanja. Rekao je da su zatvorenici poslani u Bagdad zbog zabrinutosti oko korupcije koja vlada u Mosulu.
„Premijer ne može biti odgovoran za sva ponašanja njegovih vojnika i osoblja“, izjavila je Selimova, pozivajući se na Malikijevu spremnost da prekine ovo zlostavljanje. Salimova, kaldejska kršćanka, učestvovala je u izborima za parlament prošlog mjeseca na Malikijevoj dominantnoj, šiijskoj listi.
Maliki je branio svoje upotrebljavanja posebnih zatvora i elitnih vojnih snaga koje odgovaraju samo njemu; njegove pristaše tvrde da on nema drugog izbora zbog neizvjesne iračke sigurnosne situacije. Maliki je izjavio “The Timesu” da je posvećen istrebljivanju zlostavljanja, za koje je krivio svoje neprijatelje.
„Naše reforme se nastavljaju, a mi imamo i Ministarstvo ljudskih prava koje će to nadzirati“, rekao je. „Držat ćemo odgovornim svakoga za koga se dokaže da je upleten u takva dešavanja.“
No, Malikijevi kritičari kažu da su mreža specijalnih vojnih jedinica s njihovim vlastitim istražnim sudijama i ispitivačima prijetnja krhkoj iračkoj demokratiji. Oni se pitaju kako je moguće da Maliki nije znao za ono što se dešavalo unutar tajnog zatvora, te tvrde da je on odgovoran za ono što se tamo dešavalo, bez obzira da li je stvarno znao za to.
„Zatvor je Malikijev, jer on nije pod nadzorom Ministarstva odbrane, Sudstva, niti Ministarstva unutrašnjih poslova“, izjavio je jedan irački sigurnosni zvaničnik, koji je govorio pod uvjetom da ostane anoniman zbog osjetljivosti teme.
Otkrića su odjeknula poput onih na početku iračkog sektaškog rata. Naime, krajem 2005. godine, američke vojne snage su pronašle tajni zatvor u posjedu Ministarstva unutrašnjih poslova u kojemu su bili zatvoreni sunnije, uhapšeni tokom policijskih akcija.
Najnovija epizoda, kako upozorava američka ambasada, bi mogla povisiti tenzije među iračkom šiijskom većinom i sunnijama, čak i ako se zatvor zatvori.
Američke snage su se već povukle iz iračkih gradova, a irački zvaničnici su izjavili da je američki utjecaj sve manji otkako su se Amerikanci bazirali na okončavanje svog vojnog prisustva. Procjenjuje se da će se broj američkih trupa u Iraku smanjiti za polovinu, otprilike 50.000, do kraja augusta.
Izvještaj ambasade naglašava da bi otkrivanje tajnog zatvora, u kojem su sunnijski Arapi bili sistematski podvrgnuti mučenju i torturi, moglo postati, ne samo međunarodna sramota, nego i kompromitirajući faktor u premijerovoj sposobnosti da formira održivu vladinu koaliciju s njim na čelu.
Malikijev najveći politički oponent, Ijad Allavi, ga je skoro pobijedio u parlamentarnim izborima prošlog mjeseca. Allavi, sekularni šiija, je ukazao na nezadovoljstvo u sunnijskim pokrajinama u centralnom Iraku. U intervjuu je Maliki pozvao Allavija da mu se pridruži u formiranju nove vlade. No, vijest o tajnom zatvoru koji pada pod upravu premijerovog vojnog kabineta bi mu mogla otežati nastojanja da zadobije ikakve sunnijske partnere.
Kontroverza oko tajnog zatvora, smještenog na starom Muthanna aerodromu u zapadnom Bagdadu je natjerala Malikija na odustajanje od kontroliranja dva preostala kaznena objekta u kampu Honor, bazi u u bagdadskoj Zelenoj zoni. Baza pripada Bagdadskoj brigadi u okviru snaga borbe protiv terorizma, elitnih jedinica koje odgovaraju premijeru i koje su odgovorne za zadržavanje optuženika visokog ranga.
Porodice i advokati zatvorenika su izjavili da je gotovo nemoguće posjetiti objekte u kampu Honor. Ministarstvo pravosuđa sada formalno preuzima nadgledanje zatvora unutar Zelene zone, no Malikijevi oficiri će nastaviti direktono zapovijedati vojnim jedinicama.
Četiristo trideset i jedan zatvorenik je prevežen iz Ninive i odmah su zadržani u kampu Honor. Ispitivanja su započela nakon što su prebačeni u zatvor na starom Muthanna aerodromu.
Prema izvještaju američke ambasade i intervjuima s iračkim zvaničnicima, dva zasebna ispitivačka tima su ispitivala zatvorenike i zlostavljala ih. Tokom dana dolazili su i inspektori iz iračkog pravosuđa. U kasnom poslijepodnevu dolazili su i iz Bagdadske brigade.
Izvještaj ambasade kaže i to da su najmanje četiri inspektora bila iz Bagdadske brigade povezana sa zlostavljanjima iz 2006. godine. Optužbe protiv njih svojevremeno su sadržavale i prodaju zatočenika među sunnijskim Arapima, koji su držani u nacionalnom policijskom objektu, te ubijanje šiijskih militanata.
Ministarstvo ljudskih prava je u decembru zatražilo od pravosudnih organa da istraže inspektore iz Bagdadske brigade u vezi s navodnim zlostavljanjima u kampu Honor, no nikakav odgovor nije poslan, tvrde irački zvaničnici.
Sa zatvaranjem tajnog zatvora na starom aerodromu, te Malikijem i Salimovom, ministricom ljudskih prava, koji se hvale onime što smatraju napretkom, neki Iračani, uzimajući u obzir tajne aparature, u brizi izjavljuju da se ništa u stvarnosti neće promijeniti.
Jedan bivši advokat dobro upućen u rad predsjednikovog sigurnosnog kabineta je zatražio radikalne promjene u sastavu sljedeće vlade. „Ovo je početak. Moramo pronaći odgovorne ljude“, rekao je i dodao: „To je prikrivanje zlostavljanja.“
Izvor: uruknet.info
Za IslamBosnu prevela: E.Ć.