Oslobođen ubica Malkolma X
Učesnik atentata na kotroverznog lidera američkih crnaca Malkolma X, u utorak uveče je pušten na slobodu. Thomas Hagan (69) oslobođen je iz njujorškog zatvora 45 godina nakon atentata na slavnog crnačkog lidera, potvrdili su zvaničnici
Hagan je priznao da je bio jedan od tri čoveka koji su pucali na Malkolma X tokom njegovog govora u Harlemu 1965. godine. Međutim, on je insistrirao da druga dva čoveka, koja su optužena zajedno sam njim, nisu oni koji su izvršili atentat. Njih dvojica su na kraju dokazali svoju nevinost i pušteni su iz zatvora 1980. godine a u narednim godinama niko drugi nije optužen za ubistvo Malkolma X.
Hagan, koji je u nekoliko navrata iskazao kajanje zbog svojih postupaka, aplicirao je za prevremeno puštanje 16 puta, pre nego što je njegova molba uslišena prošlog mjeseca. On je u svojoj molbi za prevremeno puštanje 2008. napisao da je „djelovao u impulsivnom bijesu i u stanju slijepe lojalnosti“ vjerskim liderima.
Tokom 60-ih godina prošlog vijeka on je bio pripadnik militanog pokreta Nacija islama, u kojem je i Malkolm X bio jedan od glavnih figura.
Malcolm X, ime pod kojim se u javnosti predstavljao Malcolm Little, postao je poznat po svojim zapaljivim govorima u kojima je tražio prava za afro-američku populaciju i opisivao bijelog čoveka kao „đavola sa plavim očima“. Međutim, pred kraj svog života on je prihvatio blaže stavove prema bijelcima u Americi, kao i zvaničnu verziju islama, što ga je učinilo neprijateljem u očima drugih lidera Nacije islama. Ubica je, po svom priznanju, izvršio atentat na Malcoma X iz bijesa, jer se on razišao sa drugim liderima crnih muslimana tog pokreta kojem je Hagan, tada znan pod imenom Talamdža X Hajer, takođe pripadao. U februaru 1965. godine crnački lider je ubijen u harlemskom Audubon Ballroomu, mestu koje je često korišćeno za održavanje govora građanskih lidera. Ubica je ispalio nekoliko hitaca u crnačkog lidera dok su u publici bili njegova supruga Beti Šabaz i njihovo četvoro djece.
Nakon pucnjave Hagan je pokušao da pobjegne sa mesta zločina, ali je pogođen u nogu, nakon čega su ga prisutni prebili, pre nego što je uhapšen. Tokom narednih godina, ubistvo Malcoma X je bilo tema neprestanih debata i teorija zajvere, gde se najviše pominjalo učešće pokreta Nacija islama. Međutim, taj pokret je u nekoliko navrata negirao vezu sa smaknućem svog bivšeg lidera.
Hagan je bio na programu rada od marta 1992. godine, koji mu je dozvoljavao da živi u svom domu u Bruklinu pet dana u nedjelji, dok se u zatvor javljao samo na dva dana.
e-novine