Irak – Sinonim za otmice, prostituciju i trgovinu ljudima na Bliskom Istoku

0

iraqi_refugeesIslamBosna.ba– Ured za demokratiju i ljudska prava američke vlade nedavno je objavio izvještaj o stanju ljudskih prava u Iraku, ovaj put posebna pažnja je posvećena stepenu kriminala u zemlji. U izvještaju se navodi da nasilje u Iraku opada, ali kriminal postaje sve veći problem u zemlji.

 

U suštini, te dvije stvari su povezane. Mnogi kriminalci su se pridružili pobunjenicima, a mnogi vojnici i pobunjenici su se pridružili svojoj odmetnutoj braći da bi zaradili za život. Ističe se broj rastućih problema u zemlji; počevši od otmice do trgovine ljudima i organima.

Otmice su bile, a i dalje su glavna prijetnja iračkom narodu. Počele su ih primjenjivati pojedine pobunjeničke grupe kao izvor sredstava za financiranje njihovih aktivnosti. Ova praksa se zapravo intenzivirala onda kada su pobunjenici počeli gubiti vanjsku podršku, s početkom sektaškog rata 2007. godine. Snage sigurnosti su također optužene za otmice ljudi. Danas, mnoge otmice se čine da bi se iznudila otkupnina. Djeca su najčešće mete, mnogi dijelovi Bagdada su obljepljeni slikama nestale djece. Većina ovih slučajeva se ne prijavljuju vlastima, zbog straha da bi se nešto moglo dogoditi otetima, i što javnost često ne vjeruje lokalnoj policiji.

Irak također postaje centar trgovine robovima, prostitukama, ljudskim organima, bebama i ilegalnim radnicima unutar regije. Postoje izvještaji o ženama i djeci koja su prodana u Siriju, Jordan, Kuvajt, Katar, Ujedinjene Arapske Emirate, Tursku i Iran. Također se Irakom šire informacije o sirotištima koja prodaju djecu, i bandama koje prodaju dječake unutar i izvan Iraka kao seksulane robove. U februaru 2010. godine ministarstvo zdravstva je uhapsilo nekoliko medicinskih sestara, u Bagdadu i Kirkutu, koje su otimale i prodavale bebe u inozemstvo. State Department također bilježi slučajeve trgovine ljudskim organima. Ilegalni radnici se dovode u Irak iz Gruzije, Indije, Pakistana, Indonezije, Nepala, Filipina, Ugande i Šri Lanke.

Već gotovo 30 godina Irak učestvuje u ratovima, a nedavno i u građanskom ratu. U 2009. godini nasilje je doseglo najniži nivo od početka američke invazije. Sada se Iračani moraju suočiti s rastućim kriminalom od strane kriminalnih grupa, pojedinih pobunjeničkih grupa, snaga sigurnosti i dr. Porast otmica i trgovine ljudima su znakovi siromašnog naroda. Ratovi i sankcije su uništili ekonomiju Iraka. Procjenjuje se da je oko 51% radne snage nezaposleno. To je najteže pogodilo mlade uzrasta od 15 do 29 godina. Oni čine 57% od ukupno nezaposlenih – 250.000 ljudi se zaposli svake godine. Ako se tome doda da 25% populacije živi ispod nivoa siromaštva, 2$ dnevno za život, to je ujedno i razlog zašto bi mnogi mogli biti uvučeni u ilegalne radnje ili su žrtve istih. Onda se to možda može i razumijeti. Sve dok Irak ne nađe recept za zapošljavanje velikog broja nezaposlenih ili ne ostvari prihod od svog velikog naftnog bogatstva, kriminal će najvjerovatnije ostati glavni problem ove države, prenosi Uruknet.info.

Prijevod za IslamBosnu: M.Ć.

Leave a Reply