Erupcija vulkana na Islandu jača + video

0

vulkanIslamBosna.ba – Poslije četrdesetosatne aktivnosti, pri kojoj se formirao masivni stub, odnosno oblak pepela u visini od 6 kilometara, pri tome zaustavljajući zračni saobraćaj sjeverne Evrope, erupcija biva sve jača i jača. Ovo je konstatacija geofizičara pri islandskom univerzitetu, Pálla Einarssona.

Toplota erupcije je također otopila trećinu ledenog brijega Eyjafjallajökkula koji prekriva krater aktivnog vulkana. Ovo je prouzrokovalo jake poplave u području.

Istočno od kratera vulkana, obradive poljoprivredne površine su prekrivene sa pepelom u puno većoj količini nego što je to bio slučaj pri erupciji istog vulkana u martu ove godine.

Seizmička aktivnost se počela pojavljivati tokom prošlogodišnjeg ljeta, a od tada je samo rasla. Geolozi su samo čekali dan erupcije. Moguće je buđenje većeg vulkana koji se nalazi u blizini, takozvane planine Katla, ali još uvijek nema ništa konkretno što bi reklo da će se to sigurno i desiti.

Globalno zahlađivanje kao rezultat erupcije vulkana?

Vulkanske erupcije su vrlo važne kada se radi o mijenjanju klimatskih uslova na Zemlji. Ovo posebno ima značaja u prve dvije godine nakon erupcije.
Jačina erupcije, koliko daleko se vulkan nalazi od ekvatora, te hemijski sastav pepelnog stuba su faktori koji utječu na klimatksi ishod.

Pri jakim vulkanskim erupcijama, velike količine pepela se izbacuju, te atmosferskim strujama šire Zemljom. Najvažniji sastojak u pepelu su sumporni gasovi koji se pri dolasku u stratosferu brzo razbijaju na takozvane aerosolove. Aerosolovi na drugoj strani reflektuju dolazeće sunčeve zrake, te ih tako sprečavaju da dođu do zemljine površine, koja se tako hladi.  

Ipak, za islandski vulkan se još uvijek ne smatra da može imati tako drastičan utjecaj na temperaturu Zemlje.

Tropski vulkani su najopasniji

Pri erupciji tropskih vulkana, odnosno onih koji su bliži ekvatoru, globalna temperatura može opasti i za pola stepena tokom pratećih godina. To se jasno vidjelo nakon erupcije vulkana Mount Pintubo na Filipinima, koja se desila 1991. godine.

Pogledajte snimak pepelnog oblaka iznad vulkana na Islandu ovde.

IslamBosna.ba

Leave a Reply