Ultraljubičasto zračenje, opasno?
IslamBosna.ba – NASA-ini naučnici su analizirali satelitske podatke prikupljene zadnjih 30 godina, te zaključili da se količina ultraljubičastog zračenja koje dospije do zemljine površine primijetno povećala tokom zadnje tri decenije.
Najviše porasta se desilo na srednjim geografskim širinama, dok je u tropskim regijama porast neprimijećen ili vrlo malen. Ipak, porast, odnosno količina ultraljubičastog zračenja, se stabilizira zadnjih godina, a što je u suglasnosti sa prijašnjim opservacijama koje pokazuju pozitivan utjecaj međunarodnog ugovora iz 1987. godine o smanjivanju korištenja gasova koji uništavaju ozon u atmosferi.
“Sve u svemu, još uvijek nismo ondje gdje bismo voljeli biti što se tiče ozona, ali ipak smo na pravom putu.”, rekao je Jay Herman. “Još uvijek vidimo porast ultraljubičastog zračenja kroz zadnji tridesetgodišnji period, ali je umjeren, a mogao je biti puno gori. Sada čak izgleda da se i stabilizuje. “
Zašto je ultraljubičasto zračenje opasno?
Kraće talasne dužine, kao što je slučaj kod ultraljubičastog zračenja, posjeduju puno više energije nego što to posjeduje infracrveno ili vidljivo zračenje, odnosno svjetlo koje dospijeva do Zemlje. Radi toga, ultraljubičaste zrake, odnosno fotoni (čestice svjetla), razbijaju hemijske strukture u atmosferi što može prouzrokovati kompleksne zdravstvene posljedice za čovjeka.
IslamBosna.ba