Ugroženo pravo slobode govora o rasizmu

0

cenzura-naslovnaIslamBosna.ba – U Njemačkoj je jedna aktivistkinja protiv rasizma suočena sa krivičnim gonjenjem jer je u jednom javnom nastupu postavila pitanje da li je krivica suda bila presuđujuća kada je Merva el-Šerbini zbodena nožem u zgradi suda u Drezdenu u julu 2009. godine.

Na to su brojni njemački akademici, novinari, pacifisti i političari pokrenuli kampanju protiv rasizma i za slobodu mišljenja i nauke (Aktionsbündnis gegen Rassismus und für Meinungs- und Wissenschaftsfreiheit).

Oni su stali u odbranu dr. Sabine Schiffer, direktorice instituta za odgovornost medija (Institut für Medienverantwortung) iz Erlangena jer se boje posljedica za akademsku slobodu. Dr. Schiffer je optužena za klevetanje jednog policajca i morat će se pojaviti pred sudom u Erlangenu 24. marta. U slučaju da bude proglašena krivom prijete joj 6.000 € novčane kazne ili dva mjeseca zatvora.

Merva el-Šerbini: pitanja na koja nema odgovora

Merva el-Šerbini, 31-godišnja apotekarka porijeklom iz Egipta, je bila u trećem mjesecu trudnoće kada ju je ubio Alexander Wiens, njemački državljanin ruskog porijekla koji je bio poznat kao mrzitelj stranaca i simpatizer neonacista.
Merva el-Šerbini se pojavila kao svjedok protiv Wiensa u sudskom sporu zbog incidenta koji se desio na dječijem igralištu kada ju je Wiens vrijeđao riječima da je ona “islamistička kurva” te zbog činjenice da nosi hidžab. Kada je pred sudom u Drezdenu davala iskaz Wiens je nasrnuo na nju vičući da “nemaš pravo na život”. U haosu koji je usljedio, njezin muž, Elvi el-Okaz je zadobio prostrijelnu ranu koju mu je nanio policajac smatrajući Elvija napadačem. Dotični policajac je suspendovan s posla, ali ga je interna istraga oslobodila bilo kakve odgovornosti. Taj policajac je pokrenuo krivični postupak protiv Schifferove koju opružuje za klevetu.

Njemački akademici i neki mediji, koji su stali u odbranu Schifferove, u krivičnom procesu vide pokušaj zataškavanja daljne istrage o smrti Merve el-Šerbini, posebno jer žele istragu da li pravni sistem snosi dio krivice za njezino ubistvo. Kao jedna od vodećih stručnjaka o pitanjima medijskog rasizma, dr. Sabine Schiffer je postavila pitanje da li je medijsko predstavljanje muslimana moglo utjecati na policajca koji je ranio Elvija el-Okaza. Zbog ovih javno izrečenih stavova se Schifferovoj sada pravi proces.

Kada je Wiens 11. 11. 2009. godine proglašen krivim za ubistvo, dobijajući najveću moguću kaznu po njemačkom zakonu, mnogi u Njemačkoj su smatrali da je pravda zadovoljena i da se slučaj treba zatvoriti. Ali vlasti nisu odgovorile na sva pitanja. Da li je sistematski nemar igrao ulogu prilikom ubistva Merve el-Šerbini? Zar nije nezavisna istraga najbolji način da se dođe do istine i do toga ko sve snosi odgovornost? Da li je prihvatljivo da sud i policija sami sprovode istragu o krivici da bi se na kraju proglasili nevinim?

Da li je sistematsko zataškivanje problema odlučujući faktor u ubistvu Merve el-Šerbini? Drezden, glavni grad pokrajine Saksonije je jako uporište neonacističkog pokreta, i neonacistička stranka, s kojom je Wiens simpatisao tu ima najveću podršku. Na lokalnim izborima u junu 2009. godine su utrostručili broj svojih izaslanika na 26. Uprkos ovome, i uprkos činjenici da Drezden poznaje brojne slučajeve rasističkih krivičnih djela, sud se nije pobrinuo za adekvatno obezbjeđenje, da razdvoji Wiensa od Merve el-Šerbini, koja je stajala dva metra udaljena od njega kada je skočio na nju i zbo je nožem. Wiens je kuhinjski nož u svome ruksaku bez problema uspio unjeti u sudnicu. Nije pretresen, uprkos činjenici da je na prijašnjim sudskim ročištima prijetio Mervi.

Zbog čega nije sprovedena nezavisna istraga zbog pucanja na njezinog muža Elvija el-Okaza? Policajac je suspendovan, ali je u decembru 2009. godine ponovo vraćen u službu. Javni tužilac u Drezdenu je izjavio da neće biti krivično gonjen jer je već sprovedena interna istraga. Za razliku od Engleske npr., u Njemačkoj ne postoje nezavisne žalbene institucije.

Zbog čega mediji nisu izvještavali da je ubica počinio zločin iz rasističkih i islamofobičnih motiva? Njezino ubistvo je širu pažnju njemačkih medija našlo tek onda kada su mediji u Egiptu i na Bliskom Istoku počeli o tome da izvještavaju. Na početku su mediji izvještavali kao o rezultatu komšijske svađe kao npr. “ubistvo zbog svađe oko ljuljačke”. Njemačka ima visoku stopu rasističkog i neonacističkog nasilja. Saksonija je poznata po neonacističkim aktivnostima. Kako je onda moguće da izvještavanje o ovom fenomenu ima nizak prioritet u medijama?

Pokušaj dr. Schiffer da podigne svijest o ovome deficitu – izvještaji u medijima koji pospješuju rasizam – je skrenuo pažnju vlasti na nju. Fokus njezinog rada je slika muslimana u medijima. U brojnim intervjuima i člancima, ona je izrazila zabrinutost zbog načina kako je ubica predstavljen u medijima i zahtjevala je istragu o tome da li je Elvi el-Okaz upucan zbog svoga izgleda jer “postoji osnovana sumnja da takve slike… mogu doprinjeti spontanim greškama u situacijama kada nema vremena za objektivno sagledavanja činjenica.”
Važno je napomenuti da Schiiferova nikada nije optužila policajca da je rasist ili da je pucao namjerno u muža Merve el-Šerbini. Niti ga je igdje imenom spomenula. “Htjela sam da skrenem pažnju na posljedice negativnog predstavljanja čitave grupacije u medijama i da senzibiliziram društvo naspram ove pojave”, izjavila je ona.

Zbog naravi optužbe, Schifferovoj je zabranjeno da daje bilo kakve izjave za javnost u vezi s istragom za ubistvo. Ovo je jedna od stvari protiv koje se bore aktivisti koji je podržavaju i koji pravni postupak protiv nje vide kao pokušaj ućutkivanja putem pravnih procesa onih glasova u javnosti koji se bore protiv rasizma. Oni smatraju da ako bi Schifferova bila i dalje krivično gonjena da bi svi oni koji istražuju rasizam mogli biti sprečeni u dizanju svoga glasa.

“Ne bi smjeli dozvoliti da postane ilegalnim postavljanje teze ili sugestija u javnosti, jer želimo dokazati kako rade rasistički mehanizmi”, kaže se u njihovom saopštenju.

 

Prevod i obrada: IslamBosna.ba
Piše: Liz Fekete (Liz Fekete je stručnjak za pitanja rasizma, islamofobije i zakona o javnoj bezbjednosti. Autor je knjige “A Suitable Enemy” u kojoj tematizuje institucionalizirani rasizam u zemljama Evrope.)
Objavljeno na internet stranici grupe za zaštitu ljudskih prava: “Institute of Race Relations”

Leave a Reply