Štefan Fuele: ‘BiH mora govoriti jednim glasom’

Upitan kada će zemlje zapadnog Balkana postati članice EU-a, on je u intervjuu bečkom dnevniku Der Standard naglasio da nema kristalnu kuglu i kako Evropska komisija nije nadležna za određivanje vještačih vremenskih rokova.
“Svaka zemlja će napredovati na temelju vlastitih zasluga i kvalitet priprema za pristupanje mora imati prednost nad tempom, jer ne želimo prijemom samo povećati EU, već je snažnije graditi”, objasnio je on.
“Na zapadnom Balkanu je regionalna saradnja sastavni dio proširenja i trebala bi dalje biti osnažena. Mi to detaljno posmatramo i očekujemo od svih partnera u regiji da se konstruktivno anganžuju u regionalnoj saradnji”, kazao je Fuele.Govoreći o Bosni i Hercegovini, evropski povjerenik je istakao da ona mora reformisati ustav. “BiH mora reformisati ustav i usaglasiti ga sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Kao svaka druga zemlja koja teži pristupanju EU-u, Bosna mora govoriti jednim glasom i imati institucije koje efektivno funkcionisanju i koje državi omogućuju da prihvata zakone, da ih primjenjuje i progura pravila Unije. Ukoliko do toga ne dođe, postoji opasnost da zemlja zaostane za svojim susjedima”, upozorio je Fuele. Povodom spora oko imena između Makedonije i Grčke on je izrazio nadu da će dvije strane izgraditi dinamiku koja je stvorena preporukom Komisije o otvaranju pregovora sa Makedonijom.
Kako o pitanju Kipra, tako i u vezi sa Makedonijom Fuele je poručio stranama kako je sada vrijeme da se dođe do rezultata, i da nema vremena za gubljenje.
“EU nije promijenila kriterije za članstvo. Međutim, ona je usavršila svoje metode kako bi osigurala da zemlje budu pripremljene u svim područjima čim pristupe Uniji. Mi sada, naprimjer, koristimo sistematske referentne tačke za otvaranje i zaključenje poglavlja. Pojačanu pozornost pridajemo pitanju pravne države i sada imamo određeno poglavlje u pregovorima u kome precizno definiramo referentne tačke za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala”, objasnio je Fuele koje su pouke poslije primanja Bugarske i Rumunije.
Fena