Ruske državne službe sigurnosti objavile su da iza dvostrukog bombaškog napada u kojem je u ponedjeljak u metrou u Moskvi ubijeno 39 osoba, vjerovatno stoje čečenski bombaši samoubice.
Ako je to tačno, to bi bio udar premijeru Vladimiru Putinu, koji je obećao da će “zdrobiti” muslimanske pobunjenike, ocijenio je neovisni sigurnosni analitičar Alexander Golts.
“Prije svega, to je totalni neuspjeh naših službi sigurnosti”, rekao je Golts.
“Kao drugo, to je promašaj Putinove politike na Kavkazu”, dodao je za USA Today.
Jedna od dviju eksplozija dogodila se na metro stanici Lubjanka, koja je praktično ispod sjedišta ruske Savezne službe sigurnosti FSB, nasljednice sovjetskog KGB-a, koji je nekada vodio Putin. FSB je zadužena za iskorijenjivanje terorističkih grupa, a njeno sjedište i stanica Lubjanka, nalaze se nedaleko od Kremlja.
Bombaški napadi uslijedili su nakon najave vođe čečenskih pobunjenika Doku Umarova da će napasti ruske gradove. U saopćenju koje su u februaru objavile čečenske web stranice, Doku Umarov se zakleo da “rat dolazi u njihove gradove”.
Kremlj je u aprilu 2009. ukinuo desetljeće dugo vanredno stanje u Čečeniji, kao dokaz obnove stabilnosti u regiji nakon dva rata 1990-ih. Od tada se bilježi porast nasilja u Čečeniji i diljem većinski muslimanskog sjevernog Kavkaza, a islamski pobunjenici vratili su se samoubilačkim bombaškim napadima u borbi protiv lokalnih proruskih snaga.
Stručnjak za Kavkaz, Aleksej Malašenko kazao je za USA Today kako su bombaški napadi u Moskvi, demonstracija sile Čečena i kako pokazuju da rat još nije završen.
“Ekstremisti žele pokazati Moskvi da nije sposobna kontrolirati situaciju”, rekao je Malašenko, saradnik moskovskog Carnegie Centra.
Završetak protuterorističkog režima u Čečeniji ojačao je ovlasti lokalnog čelnika Ramzana Kadirova, koji je pomogao kod uvođenja mira u toj nemirnoj pokrajini. Međunarodne grupe poput Human Rights Watcha kazale su da su okrutne metode Kadirova proširile pobunu u susjedne regije i pridonijele mržnji protiv proruskih vlasti.
Fena/IslamBosna