“Usvajanje Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici, koju je sinoć usvojila Narodna skupština Republike Srbije, nepotrebno je i ne doprinosi rješavanju nesuglasica oko događaja iz neposredne prošlosti na prostoru bivše Jugoslavije.
Za zločin u Srebrenici, kao i za ostale zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije, neophodno je utvrditi individualnu krivicu, i konačnu riječ o tim zločinima prepustiti pravosudnim organima. Samo na takav način može se doći do istine i pravde, neophodne za uspostavljanje pomirenja među narodima”, ističe Dodik u pisanoj izjavi.
Kolektivna krivica jednog naroda
On izražava bojazan da će jedan ovakav akt Narodne skupštine Republike Srbije “biti pogrešno interpretiran, i protumačen kao dokaz kolektivne krivice jednog naroda”.
Za desetak dana, podsjeća, obilježiće se godišnjica proboja veoma malog broja preživjelih logoraša ustaškog koncentracionog logora Jasenovac.
“Neshvatljivo je da ni nakon 65 godina od počinjenog genocida nad oko 700.000 Srba, Jevreja i Roma iz BiH i Hrvatske nije usvojena deklaracija o osudi tog genocida koji je počinila NDH ni u skupštini Hrvatske ni u skupštini Srbije ni u Evropskom parlamentu. Stoga ću, kao predsjednik SNSD-a, u najskorije vrijeme, predložiti da se usvoji deklaracija o osudi genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima počinjenog u koncentracionom logoru Jasenovac i ostalim logorima u nekadašnjoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj”, najavio je predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik.
Predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović smatra da je usvajanje Deklaracije o Srebrenici u Narodnoj skupštini Republike Srbije “preuranjeno” dok se “objektivno ne utvrdi činjenično stanje na koje Deklaracija treba da se odnosi”.
Zbog toga je, navodi, za Republiku Srpsku Deklaracija usvojena u ovoj formi “apsolutno neprihvatljiva i kontraproduktivna po interese RS i srpskog naroda u cjelini”.
Istorijski i pravni kontekst srebreničke tragedije
“Srbija kao suverena zemalja i njeni organi i institucije imaju pravo da samostalo donose odluke, ali budući da se radi o događaju koji se odnosi na BiH i RS daje nam za pravo da reagujemo”, smatra Kuzmanović i dodaje da je “neprihvatljivo bilo kakvo dovođenje u vezu sudbine RS i ove Deklaracije, koja je unutrašnje pitanje Srbije”.
Srebrenička tragedija treba da bude stavljena, navodi dalje, u odgovarajući istorijski i pravni kontekst, kako bi se u potpunosti razumjeli događaji iz jula 1995. godine.
Poučeni prethodnim iskustvom, uvjereni smo, kaže dalje u pisanoj izjavi Kuzmanović, da će biti pokušaja da se ova deklaracija zloupotrijebi na domaćoj, pa i međunarodnoj političkoj sceni, na štetu RS-a i srpskog naroda u cjelini.
Entitetski predsjednik ponovo naglašava da je stav RS i njenih predstavnika da pojedinci koji su počinili zločine, bez obzira kom narodu pripadaju, moraju da odgovaraju za takve postupke pred pravosudnim organima.
Fena