Odbijene dopune kojima bi se kažnjavali osnivači fašističkih organizacija
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine sinoć se izjasnio o 35 tačaka dnevnog reda koje su poslanici razmatrali u tri dijela sjednice koja je počela 10. marta.
Usvojen je Prijedlog zakona o protuminskom djelovanju u BiH, sa prihvaćena tri amandmana. Prijedlogom ovog zakona predviđeno je da Centar za uklanjanje mina u BiH bude transformiran u Agenciju za protivminsko djelovanje u BiH kao upravnu organizaciju u sastavu Ministarstva civilnih poslova.
Poslanici su usvojili i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH kojim se prevazilaze uočeni nedostaci u njegovoj primjeni i ova oblast usklađuje s evropskim i standardima država u okruženju.
Predloženim zakonom se ograničenje brzine kretanja u naselju smanjuje za 10 km/h, čime se vrši usklađivanje s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. Kada su u pitanju kazneni poeni, predlaže se da bude smanjen broj kaznenih poena koji je neophodan da ih počinilac prikupi pa da bude sankcioniran.
Usvojen je i Prijedlog zakona o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom prijevozu, kao i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o klasifikaciji djelatnosti u BiH.
Predstavnički dom nije prihvatio Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH čiji je predlagač poslanik Denis Bećirović. Predloženi zakon predviđao je kazne za osnivače fašističkih organizacija, pripadnike, ali i za službene osobe koje dozvole registraciju ovakvih organizacija.
Također, bile su predviđene kazne za isticanje fašističkih simbola na javnim mjestima, a posebno se predviđalo kažnjavanje za isticanje fašističkih simbola, transparenata i pjevanje fašističkih pjesama na sportskim takmičenjima.
Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o carinskoj politici BiH upućen je komisiji Kolegija na usaglašavanje.
Poslanici nisu prihvatili negativno mišljenje Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH o Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH koji je predložio poslanik Sefer Halilović, tako da je predloženi zakon vraćen Komisiji kako bi sačinila novi izvještaj.
Osnovni razlog za donošenje ovog zakona je da se pripadnicima OSBiH kojima od 1. marta prestaje profesionalna vojna služba, a koji su bili profesionalna vojna lica pripadnici Armije BiH, HVO i Vojske RS, omogući da ostanu u profesionalnoj vojnoj službi do stjecanja uslova za penziju.
Zbog nedostatka entitetske većine iz Federacije BiH, negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu amandmana II, III i IV na Ustav BiH, koje su predložili poslanici Stranke za BiH, bit će upućeno komisiji Kolegija na usaglašavanje.
Poslanici su usvojili više zakonskih prijedloga u prvom čitanju, među kojima i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tajnih podataka te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.
U prvom čitanju je podržan i Prijedlog zakona o praznicima BiH, čiji je predlagač poslanik Denis Bećirović, a kojim je predviđeno da državni praznici BiH, osim Nove godine i Prvog maja, kao međunarodnih praznika, budu: 1. mart – Dan nezavisnosti BiH; 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope; 22. maj – Dan pristupanja BiH u članstvo Organizacije ujedinjenih naroda; 11. juli – Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i svih ratova; 27. juli – Dan ustanka protiv fašizma u BiH i 25. novembar – Dan državnosti BiH.
Poslanici su podržali i Prijedlog revidirane strategije Bosne i Hercegovine za provođenje Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Primljena je k znanju usmena informacija ministra pravde Bariše Čolaka o lišavanju slobode Ejupa Ganića u Velikoj Britaniji, na osnovu zahtjeva Srbije za izučenje, uz zaključak da Vijeća ministara BiH sačini i dostavi kompletnu informaciju.
Također, primljena je k znanju usmena informacija ministra sigurnosti Sadika Ahmetovića, a zaključeno da Vijeća ministara dostavi cjelovitu informaciju o dopisu Ministarstva sigurnosti Ujedinjenim nacijama povodom proglašavanja pojedinih organizacija iz BiH povezanim sa terorističkim oranizacijama i stavljanju van snage dokumenta koji izaziva pravnu nesigurnost građana i institucija u BiH.
Primljena je k znanju i Informacija Ministarstva vanjskih poslova BiH povodom otvaranja predstavništava Republike Srpske u inozemstvu.
Usvojen je zaključka Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku kojim se od Parlamentarne skupštine BiH traži pokretanje inicijative kod Ureda visokog predstavnika da se izvrši preispitivanje svih odluka visokog predstavnika kojim su smijenjena određena lica ili da visoki predstvanik donese odluku kojim će to ovlaštenje prenijeti na Instituciju ombudsmena BiH ili neku drugu instituciju.
Fena