Kandidatura Srbije bez garancija?

0

eu_flaggeEvropski komesar za proširenje Stefan Füle u Beograd donosi komplimente i podsjećanje na preostale obaveze Srbije. U fokusu su kandidatura Srbije, Hag i kontroverze oko reforme pravosuđa?

Evropski komesar za proširenje Stefan Füle će se u svojoj posjeti Beogradu susresti sa praktično kompletnim državnim vrhom Srbije. Pored susreta sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Mirkom Cvetkovićem, Füle će se sastati i sa potpredsjednikom vlade Božidarom Đelićem, kao i sa više ministara u srpskoj vladi.

U najavama svoje posjete Stefan Füle je već uputio komplimente srpskim vlastima, rekavši da je Srbija postigla „zadivljujući napredak tokom poslednjih nekoliko mjeseci u procesu evropskih integracija“. On je u tom smislu istakao bolju saradnju sa Haškim tribunalom, stupanje na snagu prelaznog trgovinskog sporazuma i viznu liberalizaciju. Uslovi za dalji napredak su međutim jasni, i toga su svjesne i srpske vlasti. Kako je beogradskim medijima izjavila Milica Delević, šefica Kancelarije za pridruživanje EU, odluka o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju odložena je za junski sastanak Savjeta ministara, i jasno je u vezi sa izvještajem Sergea Brammertza, glavnog tužioca Haškog tribunala.

Evropa će pratiti srpsku reformu pravosuđa

Podnošenje zahtjeva za članstvo Srbije u EU je također tema o kojoj će se razgovarati u Beogradu, ističe za DW Nikola Jovanović, glavni urednik periodičnog magazina „Izazovi evropskih integracija“. On kaže da je ta odluka djelimično tehnička, ali i politička, jer se o njoj izjašnjavaju ministri spoljnih poslova zemalja članica:
„Tako da u ovom trenutku komesar Füle ne može Srbiji dati nikakve garancije. Može samo dati podršku Srbiji na evropskom putu. I može samo da kaže da Evropska komisija, kao i Španija, lobira da se pitanje kandidature što prije nađe na agendi Savjeta ministara. Ono što otprilike već znamo je da kada Evropska komisija dobije mandat da pošalje upitnik, i izradi mišljenje o kandidaturi, da će ona to učiniti u rekordnom roku˝.
Ocjenjuje se također da će Füle još jednom ukazati na značaj regionalne saradnje, uključujuči tu i neke praktične okvire za saradnju Beograda i Prištine. Pitanje kojim će se pozabaviti i Evropska komisija je srpska reforma pravosuđa, na koju je stiglo dosta primjedbi. Nikola Jovanović skreće pažnju da su vladavina prava i pravosuđe možda i na vrhu evropskih priori teta.
„Mislim da će Stefan Füle tražiti dodatne informacije, i da će obavijestiti našu vladu da će Evropska komisija pratiti kako se sprovodi reforma pravosuđa. Tu bi trebalo sačekati konačnu odluku Evropske komisije, koja će ili biti saopćena kroz naredni godišnji izvještaj, ili možda i ranije kroz zvanične stavove njenih zvaničnika. U tom smislu se sada ne može očekivati neki eksplicitan stav, jer najprije treba sačekati rezultate te reforme, ali i kakav će stav po individualnim žalbama zauzeti Evropski sud za ljudska prava u Strazburu“.

Srbija i dalje u velikom zaostatku

Iako Evropska komisija hvali napredak Srbije, činjenica je da u ona u formalnom smislu prilično zaostaje, jer još nije počela izrada mišljenja o njenoj kandidaturi i ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Srbija također ne briljira ni u jednom segmentu takozvanih evropskih standarda, i tu joj predstoji dosta posla u rješavanju pitanja zaštite konkurencije, kontrole subvencija, zaštite potrošača i javnih nabavki, primjećuje Jovanović.

DW/IslamBosna

Leave a Reply