Kanadske oružane snage u potpunosti se povlače iz BiH

0

grb_bosnaKanadske oružane snage potpuno se povlače iz BiH, najavljeno je u Otavi.

Kanada će povući i posljednjih šest oficira koji su u okviru operacije “Bronza” radili u sastavu NATO-a u BiH, a povodom toga će u ponedjeljak, 29. marta, u glavnom štabu u Sarajevu Kanađani prirediti prigodnu svečanost

Operacija “Bronza” otpočela je decembra 2004. godine i posljednja je u nizu kanadskih misija u BiH.

Njen osnovni cilj je pomaganje u reformi odbrane, reintegraciji ratnih veterana u civilno društvo i priključenju BiH programu “Partnerstvo za mir”.

Štab NATO u Sarajevu takođe obavlja zadatke antiterorističkog karaktera, pruža podršku Tribunalu za ratne zločine u Hagu u vezi sa osobama optuženim za ratne zločine i razmijenjuje obavještajne podatke.

Kanadske oružane snage aktivne su na Balkanu još od septembra 1991. godine.

Brojne trupe raspoređene su u BiH od februara 1992. u sastavu Unprofor čiji je komandant Glavnog štaba, a potom komandant Sektora Sarajevo tokom 1992. godine bio general Luis Mekenzi (Lewis MacKenzie), jedan od najpoznatijih mirovnjaka u kanadskoj istoriji.

Usljedile su mirovne operacije IFOR i SFOR u kojima su Kanađani,  takođe, imali brojno i vidno učešće.

Oni su pomagali ne samo u očuvanju mira, već i u posljeratnoj društvenoj i  infrastrukturnoj obnovi.

Od 1992. više od 40.000 Kanađana služilo je u BiH, a 23 pripadnika kanadskih mirovnih snaga su poginulo u BiH.

 

Onasa

Leave a Reply