Festival migracija i kultura
IslamBosna.ba – Već više od decenije, svakog proljeća, u Luksemburgu se održava Festival migracija i kultura. Tako i ove godine, 19, 20, i 21. marta, u glavnom gradu Luksemburgu, upriličen je 27. po redu, te je predstavljao svojevrstan susret pisaca, umjetnika, pjesnika, asocijacija, kulturno-umjetničkih društava… te publike. Ove godine je broj štandova bio udvostručen, tako da je broj istih iznosio oko 300. Paralelno sa Festivalom migracija i kultura, odvijao se sajam knjiga. Kao što je bio slučaj prošle godine, i ovog puta su Bošnjaci imali niz aktivnosti u sklopu festivala.
Drugog dana festivala, upriličen je susret sa piscima i pjesnicima iz Bosne i Sandžaka. Tom prilikom su se publici predstavili – gospođa Nadia Rebronja, gospodin Kemal Musić, gospodin Faiz Softić, Marko Vešović, gospodin Sead Ramdedović, gospođa Safeta Osmičić, te gospodin Safet Hadrović Vrbički – autor koji je možda najpoznatiji po svom izvrsnom romanu „Kurban“ (Žrtva) u kojem je opjevao stravičan pokolj Bošnjaka muslimana Kolašina.
Također, na Festivalu su uzeli učešće i mladi Bošnjaci i Bošnjakinje – članovi kulturno-umjetničkih društava „Sandžak“ iz Slovenije i „Evropa“ iz Luksemburga, kao i koral ilahija Islamskog kulturnog centra iz Luksemburga (Mamer).
Putem štandova, publici se prezentovalo više asocijacija koje okupljaju Bošnjake, a od kojih su: džemat Esch (AIC SUD), džemat Mamer (CCIL), „Prijateljstvo Luksemburg-Crna Gora“, te kulturno-sportsko društvo „Bosna-Luksemburg“. Na štandu džemata Escha, vladalo je veliko interesovanje posjetilaca sajma za literaturu koja govori o islamskoj vjeri i kulturi. Zahvaljujuci širokom izboru iste na pomenutom štandu, kako na bosanskom, tako i na francuskom jeziku, posjetioci su bili u prilici da u velikoj mjeri zadovolje svoju potražnju u tom pogledu.
Prijatno sam iznenađen visokim nivoom otvorenosti i spremnosti Luksemburgžana, posebno mlađih generacija, da bez ustručavanja postavljaju pitanja koja ih interesuju a vežu se za našu vjeru i kulturu. S puno znatiželje su pažljivo birali naslove koji su im budili interesovanje, te su najčešće kupovali knjige koje govore o osnovama islamskog vjerovanja. Što se ponude na bosanskom jeziku tiče, najprodavanija je bila knjiga koja je tek izašla iz štampe, od autora Edina Tuleta – „Socio-psihološke dimenzije Kur’ana“. Zanimljivo je da su je kupovali čak i nemuslimani koji govore bosanski jezik.
Sam festival je predstavljao pravu smotru raznih i različitih kultura, naroda, jezika, boja, umjetnosti,… te su se svi okupili na tom mjestu, sprovodeći tako u praksu kur’anski ajet za koji ogromna većina od njih nikad nije ni čula, a koji glasi: “O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali…” (El-Hudžurat, 13) Raduje činjenica da su i ove godine Bošnjaci uzeli aktivno učešće na festivalu i da nisu ostali neprimijećeni.
{morfeo 47}
IslamBosna.ba