Neka naš odgovor na ovo i druga medijska sataniziranja bude nova grandiozna zgrada Gazi Husrev-begove biblioteke, zatim BBI sa najljepšom poslovnom zgradom i tržnim centrom u regionu, kao i razne kulturne manifestacije i mnogi korisni društveni projekti javnom (medijskom) servisu se vjera (islam) ciljano pezentira kao pojava koju treba identifikovati sa ruralnim područjem…
Tokom posljednje agresije na Bosnu i Hercegovinu Bošnjaci su bili žrtva nezapamćenog ubijanja, klanja, mučenja u logorima, zatim necivilizacijskog rušenja džamija, historijskih spomenika, biblioteka, škola, bolnica, te strašnog silovanja žena, djevojčica pa i starih žena od strane prvih susjeda, naravno potpomognutim «velikodržavnim» projektima susjednih država.
U vrijeme kada se desio strašan masakr na sarajevskoj zelenoj pijaci Markale, u Domu Armije se održavala jedna svečanost sa muzičkim sadržajem na kojoj je prisustvovao i tadašnji predsjednik Bosne i Hercegovine rahmetli Alija Izetbegović. Kada je obavješten o masakru u neposrednoj blizini, Predsjednik je izašao za govornicu vidno potresen i drhtavim glasom prisutne obavijestio šta se desilo i prkosno rekao da ne treba prekidati sa programom već na barbarsko, primitivno i necivilizacijsko ponašanje zločinaca treba odgovoriti na kulturan i civilizacijski način te se i na taj način boriti protiv agresije. Protiv barbara se treba boriti i kulturnim manifestacijama.
Današnji medijski napad na islam i muslimane u BiH
U posljednjih deset godina tj. od napada na zgrade Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku 11. Septembra 2001. godine, a posebno u posljednje dvije-tri godine u Bosni i Hercegovini je na sceni orkestriran medijski linč na Bošnjake. Cilj te medijske harange je satanizacija Bošnjaka, proglašavanjem BiH jezgrom «muslimanskih» terorista koji su opasnost za Evropu i svijet, zatim napadi na duhovne predstavnike Bošnjake kao i na mnoge druge istaknute ličnosti.
U tom napadu na muslimane nerijtko se napada i ismijava islam i njegovi propisi. Zekat kao stub islama se naziva PDV reisu-l-uleme, ismijava se molitva na arpaskom jeziku kojeg Bošnjaci ne razumiju, šerijat se prezentira kao neko čudovište, Kur’an se naziva pogrdnim imenima u raznim karikaturama itd..
Bošnjacima najteže pada što su ovi napadi na islam i muslimane u režiji državnog javnog medijskog servisa čiju pretplatu gotovo jedino Bošnjaci i plaćaju. Svakako tu su i pojedini privatni «nezavisni» mediji od Oslobođenja, Dana, Slobodne Bosne i drugih sličnih projekata čiji su novinari eksperti u bošnjačkim zločinima i izjednjačavanju krivice kao i po pitanju islama i šerijata u čemu im ni najzlonamjerniji orijentalisti ne mogu pera odbiti. Svi ti mediji orkestrirano djeluju na principu spojenih posuda i ako jedan od ovih medijskih lešinara nanjuši kakav smrad svi čoporativno navale na žrtvu.
Slika islama na FTV-u
Na medijskom javnom servisu u Bosni i Hercegovini je izrazito malo emisija sa vjerskim sadržajem. Iako svi pokazatelji govore o velikom procentu religioznosti građana ove države, vjerske emisije na javnom servisu su još uvijek prava rijetkost. Jedna i jedina vjerska emisija na Federalnoj televiziji je «Mozaik religija». Međutim svako ko prati ovu emisiju složit će se da je riječ o mozaiku povratnika. Gotovo u svakoj emisiji se prikazuju povratnici po bosanskim selima u manjem bosansko-hercegovačkom entitetu koji kazuju svoj put povratka, teškoće i prepreke na koje su nailazili te neizostavnu Božiju pomoć koja ih je održala u teškim trenucima. Nema dileme da su potrebne emsija koje podstiču povratak, ali to nisu emsije o vjeri ili mozaik religija kako je ta emisija nazvana.
Kada smo kod vjerskih emisija i priloga na javnom servisu (FTV) postoji jedan drugi veći problem. Riječ je o politici koju nije teško otkriti i uočiti. Cilj je prezentirati vjeru kao pojavu koju treba identificirati sa selom i ruralnim područjem i koja je po svojoj prirodi oprečna sa urbanim mjestom. Cilj je predstaviti prototip vjernika kao neobrazovanog čovjeka seljaka i primitivca koji je u sukobu sa svim kulturnim dešavanjima.
Poznato je da je Muhammed, s.a.v.s., rođen u gradu i da je pripadao poznatoj aristokratskoj porodici Kurejš. Njegova porodica se brinula o Kabi i održavala izvor Zem-zem vode. Također Hatidža, žena Muhammeda, s.a.v.s., je bila jedna od najsposobnijih i najobrazovanijih žena Mekke tog vremena. Njegovi najbliži saradnici su bili poznate Mekkelije poput Ebu Bekra, Osmana i dr.. Kada Muhammed, s.a.v.s., čini hidžru formira državu i donosi prvi pisani ustav.
Tokom širenja muslimanske države podignuti su veliki naučni centri poput Damaska, Bagdada, Kordobe itd.. Sa ulaskom Bosne i Hercegovine u veliku muslimansku državu, kakvo je bilo Osmansko carstvo, podižu se gradovi poput Sarajeva, Travnika, Mostara, Foče. U Bosni i Hercegovini se otvaraju škole, biblioteke, naučni centri. Strukturu gradskog stanovništa su činili muslimani koji su i osnovali i podigli mnoge gradove.
Sa dolaskom Austro-Ugarske dolazi do postepenog i ciljanog naseljavanja katolika u bh gradove. U vrijeme Jugoslavije dolazi do planskog naseljavanja srpskog stanovništva iz Crne Gore i Srbije u Sarajevo i druge gradove. Posebno je ta politika bila vidljiva u vrijeme komunističke Jugoslavije. Rezultat te politike je da su glavne i centralne ulice Sarajeva nosile nazive po srpskim mitskim kosovskim junacima sa kojima Sarajevo nema nikakve veze. Pred samu agresiju većinu stanovništva na području mjesne zajednice Baščaršija su činili Srbi što su pokazali i izborni rezultati 1990. godine. Stoga i nije čudo zašto su se rušile čuvene džamije po Sarajevu u vrijeme komunističkog režima.
Za razliku od gradova gdje je vjerski život bio sveden na minimum na selima uglavnom nije bilo tog pritiska. Stoga su većina učenika medresa bila djeca sa sela. Sela su u vrijeme komunističkog terora nosila baklju islama.
Kulturna ofanziva muslimana
Možda ovim medijskim islamomrscima najviše smeta izlazak islama i muslimana iz okvira džamijskih zidova. Smetalo im je kada je rahmetli predsjednik Alija Izetbegović organizirao predramazanski koncert ozbiljne muzike u Narodnom pozorištu. Smetaju im i prepune sportske dvorane širom Bosne i Hercegovine u kojima se uče ilahije i kaside. Teško im pada kada najpoznatije muzičke zvijezde uče ilahije i kaside. Kada je Halid Bešlić proučio kasidu «O zefire» svi su je znali napamet pa čak i nemuslimani. Da ne govorimo o Hariju Varešanoviću, Leu, Merlinu i mnogim drugim koji su bili redovni gosti na ovim i sličnim manifestacijama. Sarajevska filharmonija je svirala melodije naših poznatih kasida.
Smeta im također i BBI centar. Ne zbog toga što u njemu nema svinjskog mesa i alkohola već zbog toga što je to najljepša građevina u Sarajevu i što je puna svaki dan. Smeta im reisu-l-ulema i IZ što su podigli grandioznu zgradu Gazi Husrev-begove biblioteke na Baščaršiji. Pet stoljeća najčuvenija biblioteka u BiH i Evropi nije imala svoju zgradu koja se, ako Bog da, ove godine otvara.
Također treba istači da je Medžlis IZ Sarajevo, pored ostalog, tokom mjeseca rebiu-l-evvela organizirao manifestaciju «Dani o Allahovom Poslaniku». Manifestacija je otvorena na Baščaršiji prvu noć rebiu-l-evvela, gdje se je podijeljeno stotine litara šerbeta i kolača. Učeni su mevludi po džamijama, organizirana predavanja u Bošnjačkom institutu, zatim koncerti ilahija i kasida za omladinu. Za djecu iz mekteba i osnovnih škola su u Domu mladih na Skenderiji organizirani su programi sa prikladnim dječijim sadržajem. Ova manifestacija je završena okruglim stolom u Istiqlal džamiji.
Treba naglasiti da je ova manifestacija o Allahovom Poslaniku u sjenu stavila čuvenu manifestaciju Sarajevska zima. Sarajevska zima koja djeluje 26 godina i sa potpunom medijskom podrškom je bila u drugom planu. To se vidjelo po prisutnosti na svim ovim događajima. Svaki skup i program posvećen našem Poslaniku je bio prepun i svaki prostor od Baščarsije, preko Bošnjačkog instituta do Skenderije je bio pretijesan.
Padom komunističkog sistema muslimani se, to je očito, vraćaju i hidžru čine sebi i svojim vrijednostima. Nakon dugog perioda vjera se počinje disati punim plućima. A ovo što smo naznačili – to su samo neki od muslimanskih civilizacijskih odgovora medijskim (i ostalim) barbarima.
Abdulgafar Velić
Preporod