BiH ostaje pod viznim režimom i nakon 1. jula!
Građani Bosne i Hercegovine i nakon jula će ostati pod viznim režimom, a njegovo ukidanje najranije se može očekivati u septembru, odnosno oktobru ove godine, saznaje “Dnevni avaz”.
Nezvanično nam je potvrđeno da je u Briselu, odnosno prijestonicama zemalja članica EU, panika nastala zbog problema s velikim brojem Albanaca s juga Srbije i Makedonije koji su zloupotrijebili ukidanja viznog režima te doputovali u Belgiju i Njemačku i zatražili azil.
– Pojedine članice EU uspaničile su se zbog toga i to ne pomaže BiH. Ali, to se zvanično ne predstavlja kao razlog za kašnjenje s procedurom ukidanja viza bh. građanima, što se ranije planiralo učiniti sa 1. julom ove godine. Razmišljanje u Vijeću ministara EU ide više u smislu: “Evropska komisija (EK) ne može prezentirati izvještaj i dati preporuku prije sredine aprila, a i bolje je da idemo malo laganije, kako bi se vidio ishod afere s azilantima…” – kazala nam je Aleksandra Štiglmajer (Alexandra Stiglmayer), direktorica Evropske inicijative za stabilnost (ESI).
Ako izvještaj EK bude prezentiran tek sredinom aprila, kao što je najavljeno, Štiglmajer navodi kako su izrazito male šanse da se kompletna procedura usvajanja i potvrđivanja odluke o ukidanju viza okonča do 1. jula, već nakon ljetne pauze.
Šef Misije BiH pri EU Osman Topčagić kazao nam je da u Briselu niko ne govori o datumu ukidanja viza građanima BiH.
– Aktivnosti se odvijaju u skladu s procedurama EU. Ekspertni izvještaj je na usaglašavanju u EK, nakon toga će biti razmotren i među državama članicama EU, a potom slijedi izrada prijedloga o ukidanju viza, koji ide na potvrdu u Evropski parlament i Vijeće EU – kaže Topčagić.
Naveo je da se pitanje “lažnih azilanata” ne dovodi u direktnu vezu sa BiH, “ali se od predstavnika naše zemlje traži da se upozna bh. javnost s tim šta zapravo znači ukidanje viznog režima”.
– Konkretno, traže da objasnimo građanima da se bezvizni režim odnosi na turistička i poslovna putovanja do 90 dana boravka u zemljama EU, a nikako i na mogućnost zaposlenja, studiranja, dužeg boravka, a pogotovo ne traženja azila u EU – rekao je Topčagić.
Pismo Ešton i Fileu
Evropski poslanik Jelko Kacin potvrdio nam je da je uputio dopis visokoj predstavnici EU za vanjsku politiku i sigurnost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i komesaru za proširenje Štefanu Fileu (Stefan Fuele) navodeći da je BiH imenovanjem ispunila sve uvjete za ukidanje viznog režima.
Tom prilikom istakao je da iskustva priliva azilanata iz Srbije i Makedonije u pojedine zemlje EU ne smiju ugroziti poziciju BiH. Zvaničnog odgovora iz kabineta Ešton i Filea još nema.
Avaz