Za prvu vjetroelektranu 75 miliona eura
U Sarajevu je danas potpisan Sporazum o kreditu i finansiranju prve vjetroelektrane "Mesihovina" u blizini Tomislavgrada, snage 44 megavata, za koju će njemačka razvojna banka "KFV" /KfW/ obezbijediti 71 milion eura kredita, milion eura granta, a oko tri miliona eura obezbijediće Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne /HZHB/.
Sporazum su potpisali ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, prvi potpredsjednik KFV-a za Aziju i istočnu Evropu Uve Ols, federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda i generalni direktor Elektroprivrede HZHB Matan Žarić.
Projektom izgradnje vjetroelektrane, koja bi trebala da bude završena do kraja 2012. godine, planirane su 22 vjetrenjače pojedinačnog proizvodnog kapaciteta od dva megavata i uz prosječnu brzinu vjetra od šest metara u sekundi, očekuje se godišnja proizvodnja od 115 gigavata na čas.
"Obnovljiva energija, koju smo obavezni da proizvodimo strateški je proizvod i jedan od najboljih načina ulaganja u razvoj BiH", istakao je Vrankić i dodao da su uslovi kredita izuzetno povoljni, pogotovo "jer se plasiraju u proizvodnju, a izgrađena vjetroelektrana će otplatiti sama sebe vrlo brzo".
Ols je istakao značaj iskorištavanja velikog potencijala obnovljivih izvora energije u BiH i naglasio da Evropa treba zelenu energiju, a da je BiH može isporučiti.
"Energija vjetra i vode ne samo da nudi nove mogućnosti u smislu zapošljavanja i povećanja prihoda, već može doprinijeti i potrebnom smanjenju tekućih računskih deficita", rekao je Ols.
Prema izvještaju "KFV-a", u protekle tri godine za projekte obnovljive energije u BiH dodijeljeno je više od 200 miliona eura, a nova sredstva se mogu očekivati i u ovoj godini.
Uskoro bi se trebalo osnovati posebno državno tijelo u skladu sa okvirnom konvencijom UN-a, u suprotnom bi bili izgubljeni značajni prihodi, obzirom da izbjegnute emisije ugljendioksida iz ovih projekata predstavljaju značajan izvor dodatnih prihoda.
Procjenjuje se da bi vjetroelektrana "Mesihovina" doprinijela smanjenju emisije 100 000 tona ugljendioksida godišnje.
Avaz