Uprava policije: Vehabije htjeli otcijepiti dio BiH

0

vehabijeU prekjučerašnjoj najvećoj policijskoj akciji poslije rata u BiH, u kojoj je učestvovalo više od 600 policajaca i pripadnika obavještajnih službi, izvedenoj u Gornjoj Maoči uhapšeno je osam osoba i svi su jučer predati u nadležnost Tužilaštva BiH.

Iza rešetaka su stavljeni Nusret Imamović (39), Safet Barčić (43), Edis Bosnić (30), Hajrudin Ribić (40), Senad Midžić (39), Dževad Hodžić (39) i Mersad čekić (47). Svi oni su bh. državljani koji su nakon rata doselili u Gornju Maoču. Uhapšen je i Adnan Rustemi, državljanin Hrvatske.

Federalna uprava policije saopštila je da su uhapšeni od 2002. godine, djelovanjem u okviru vehabijske zajednice osnovali zločinačku organizaciju, navodi San.

Cilj te organizacije bio je da se upotrebom ili prijetnjom fizičkom silom pokuša promijeniti ustavni poredak BiH ili da svrgnu njene najviše institucije te da na isti način pokušaju otcijepiti dio teritorije BiH. Kao pripadnici te zajednice, oni su nastojali izazvati rasnu i vjersku mržnju, razdor i netrpeljivost među narodima i građanima FBiH ugrožavanjem njihove sigurnosti, izlaganjem poruzi vjerskih ili etničkih simbola, skrnavljenjem spomenika i grobova i nastojali su na protupravan način da spriječe povratak izbjeglica i raseljenih, zatim da silom pribave i ostvare prava koja im ne pripadaju. Takođe su nastojali da na protupravan način utječu na birače u BiH da na izborima glasaju protivno svom opredjeljenju – da uopšte ne glasaju,  sprječavali su službena lica da obavlaju svoje poslove, neovlašteno su nabavljali i držali vatreno oružje i činili i druga krivična djela – saopštila je Federalna uprava policije.

U Gornjoj Maoči živi oko 400 vehabija isključivo po šerijatskom zakonu, a vođa te zajednice je Nusret Imamović. Prije njega vođa je bio Jusuf Barčić koji je prije tri godine poginuo u saobraćajnoj nesreći u Tuzli.

Jučer je Sead Ahmetović, direktor Osnovne škole “Podorašje” iz Podorašja zvanično saopštio da nije tačno da područna osnovna škola u Gornjoj Maoči radi po jordanskom nastavnom planu i programu.

U školi u Gornjoj maoči realiziraju se nastavni planovi devetogodišnje osnovne škole koje je donijelo Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona. Svi uposlenici  dolaze u školu u Gornjoj Maoči iz Srebrenika i Dobrnje – saopštio je Ahmetović.

Tokom  akcije, policija je pretresla i neke objekte u Rahiću kod Brčkog. Na portalima koje vode i uređuju vehabije jučer je objavljeno da su policajci upali u mesdžid u Rahiću dok su djeca bila na času vjeronauke i da su ih odmah prebacili u policijsku stanicu u Brčkom. Tvrdi se da su djecu satima ispitivali i tražili da potvrde optužbe protiv Nusreta Imamovića, a ukoliko to ne učine njihovi roditelji će biti kažnjeni globom od tri do pet hiljada maraka. Nakon ispitivanja, policajci su pozvali  roditelje da dođu u policijsku stanicu i preuzmu svoju djecu.

(24sata.info)

Leave a Reply