BiH je dobila između 71 i 81 milijarde dolara pomoći
U periodu od 1992. do 2000. godine BiH je u raznim oblicima dobila pomoć vrijednu između 71 i 81 milijardu američkih dolara! Konstatovano je to u dvije studije, jednoj iz 2001., a drugoj iz 2007. godine, piše San.
Studije niko ne traži
Žarko Papić, direktor Nezavisnog biroa za humanitarna pitanja, za “San” kaže da niko od bh. parlamentaraca do sada nije tražio podatke iz tih studija.
On pojašnjava da u su ukupnu cifru ušli humanitarna pomoć, pomoć izbjeglicama iz BiH u drugim zemljama, te troškovi intervencije međunarodne zajednice.
Kada je riječ o izvorima podataka, oni se mogu tražiti samo iz sekundarnih izvora, a problem je to što međunarodna zajednica nigdje nije imala konsolidirani bilans pomoći koja se daje BiH. Već i sama činjenica da to ne postoji ,je interesantna je za analizu. To govori o potpunom odsustvu koordinacije međunarodnih agencija, bilateralnih donatora i o odsustvu interesa da se uopće ta brojka pojavi – kaže Papić.
U svakom slučaju, može se zaključiti da je BiH po glavi stanovnika primila najveću međunarodnu finansijsku pomoć u historiji.
A tek 2000. godine, podsjeća Papić, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH pokušalo je da dođe do godišnje pomoći koju je BiH primila.
Međutim, ti podaci su nepotpuni, jer oni prate samo ono što je zasnovano na bilateralnim međunarodnim sporazumima, a velika količina pomoći dolazi direktno, bez sporazuma. Primljena je ogromna pomoć, a potpuno je druga tema njeno neefikasno korištenje i svi aspekti korupcije koji su se vezivali za to – rekao je Papić.
Preskakali vlast
Poznato je da već više od godinu dana istražna komisija za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava Parlamenta BiH pokušava doći do istine o tome kako je taj novac potrošen. Papić, međutim, sumnja u to da je do preciznih podataka moguće doći iz domaćih izvora.
Bolje bi bilo da se traže podaci o pomoći koju su donatori poslali u BiH. Tu se mogu naći podaci, jer je veliki dio pomoći, posebno u prvih pet godina poslije rata, išao direktno, bez ikakve veze sa domaćim vlastima. To ne znači da ta sredstva nisu zloupotrebljavana na razne načine, ali nisu išle preko ministarstava – kaže Papić.
On upozorava na još jedan dio priče o donacijama Bosni i Hercegovini.
Kada govorimo o međunarodnoj pomoć i korupciji, treba reći da nije problem samo u domaćim lopovima. Bar iste veličine je problem u stranim lopovima. Kao što je odavno analitički ustanovljeno, zemlje koje primaju veliku finansijsku pomoć sa strane, izložene su korupciji i ta korupcija ima domaću i stranu komponentu – kaže Papić.
Finansiranje rata
Do apsolutnih podataka o tome koliko je donacija stiglo u BiH ne može doći niko, pa ni parlamentarna komisija. Da ne govorim o pomoći koja je stigla u toku rata, jer je to neuhvatljivo. Mi smo pokušali da procijenimo, recimo, koliku su agresorske strane, Srbija i Hrvatska, dale kao finansijsku pomoć za Vojsku RS i HVO tokom rata u BiH. Ta procjena je bila da je iz Srbije došlo četiri milijarde dolara, a iz Hrvatske dvije milijarde dolara. To su ratni troškovi, odnosno finansiranje rata u BiH – kaže Žarko Papić.
(MOJportal)