Ustavnim promjenama onemogućiti diskriminaciju
Raprava o ustavnim promjenama u BiH treba biti nastavljena dijalogom političkih stranaka, civilnog društva i eksperata iz ove oblasti kako bi se došlo do najkvalitetnijih rješenja koja treba da onemoguće bilo kakvu diskiminaciju građana i naroda, zaključeno je na okruglom stolu održanom u Bijeljini.
Također, reforma državnog ustava treba i da neutrališe strah o dominaciji bilo kojeg od tri ravnopravna naroda i omogući efikasniji rad državnih institucija. Rečeno je i da postojeći državni ustav mora doživjeti određene promjene koje će omogućiti pristupanje BiH evroatlanskim integracijama, ali da nije realno očekivati ustavne promjene u ovoj izbornoj godini.
Profesor Slavo Kukić smatra da ustavne promjene mogu biti urađene na principu donošenja novog ustava ili korak po korak, ali da u svim varijantama treba voditi računa o tri osnovna principa. To su zaštita temeljnih ljudskih i građanskih prava, zaštita kolektivnih etničkih prava i princip racionalne organizacije države. „Nisam za radikalna rješenja, ali sigurno je da Dejtonski sporazum može biti mnogo bolji nego što jeste. Ipak, on je Ustav BiH i sve dok je tako, njega treba poštovati”, rekao je Kukić.
Predsjednik Foruma građana Tuzle Vehid Šehić smatra da bi izmjene Ustava BiH trebale ići u pravcu isključivanja bilo kakve diskriminacije građana. „Ne postoji ništa što bi se moglo nazvati kozmetičkim promjenama Ustava”, ističe Šehić.
Da na političkoj sceni ne postoji volja za postizanje kompromisa o ustavnim promjenama rekao je zastupnik SNSD-a u državnom parlamentu Lazar Prodanović. On napominje da je, ipak, neophodno da se ispoštuje odluka Evropskog suda za ljudska prava i isprave diskriminatorske odredbe državnog ustava.
Raspravu o temi Dogradnjom i izmjenama Ustava BiH brže u evropske integracije organizirao je Forum građana Tuzle, a učestvovali su i predstavnici političkih partija i nevladinog sektora.
(rtvfbih.ba/Fena)