Stranačka disciplina ispred volje naroda

0

berizbelkicApsolutno sam za otvorene liste, kaže Belkić • Kalabić oba sistema smatra regularnim

Prijedlozi SDA i HDZBiH da promjenama Izbornog zakona BiH već na narednim općim izborima 2010. godine u našoj zemlji bude uveden sistem zatvorenih lista, izazvali su brojne polemike. Konačnu odluku na kraju će donijeti Parlament BiH, a sudeći prema reakcijama parlamentaraca, mišljenja su, za sada, vrlo podijeljena.

Imati odgovornost

Državni zastupnik i visoki funkcioner SBiH Beriz Belkić za “Dnevni avaz” je rekao da njegova stranka još nije zauzela stav o ovom pitanju, ali, koliko mu je poznato, “raspoloženje je takvo da, ipak, treba zadržati sistem zatvorenih lista”.

– Lično sam apsolutno za otvorene liste, iako i zatvorene imaju neke prednosti. Međutim, u situaciji u kojom smo mi, treba ostaviti mogućnost da građani sami prepoznaju na listama one kandidate koje biraju – kazao je Belkić.

Drago Kalabić
, šef Kluba poslanika SNSD-a, također kaže da njegova stranka nije donijela definitivnu odluku koji će sistem podržati, a smatra da su i jedan i drugi “regularni”.

– Neće nam nimalo biti žao ako ostane primjena otvorenih lista na izborima. Međutim, treba se vratiti na neke primjere poput glasanja o aprilskom paketu. Njega su oborili oni poslanici koji su napustili svoju stranku i radili po svojoj volji, a da za to nisu imali nikakvu odgovornost prema stranci. Svakako da prednost treba dati volji građana, ali ne može se baš ni dozvoliti da čovjek koji napusti svoju stranku ne snosi nikakvu sankciju – stav je Kalabića.

Kome mandat

Halid Genjac, poslanik SDA, kaže da nije bio na sjednici Predsjedništva svoje stranke koje je odlučilo da predloži uvođenje zatvorenih lista, ali smatra da i one, kao i otvorene, imaju i svoje prednosti i mane.

– Prednost otvorenih lista je mogućnost da se birač opredijeli za ponuđene kandidate, dakle rezultat izbora ne mora biti onakav kakav je stranka poredložila. Ali, pokazalo se i da je u tom sistemu bilo dosta slučajeva organiziranog glasanja na način da se biračima iz jedne općine davao nalog da za poslanike u kantonalnim skupštinama biraju samo kandidate iz te određene općine. Tako imamo situaciju u Skupštini USK, gdje je, naprimjer, Cazin imao nesrazmjeran broj zastupnika – izjavio je Genjac.

On prognozira da će posebno mnogo polemike biti o tome treba li poslanički mandat biti vlasništvo pojedinca koji ga je osvojio ili njegove stranke.

Halilović za sadašnji sistem

Sefer HAlilović, predsjednik i poslanik BPS-a, apsolutno je protiv ukidanja otvorenih lista.

– Potpuno sam za ostanak sistema otvorenih lista, ali i za to da mandat koji dobije poslanik na otvorenoj listi bude vlasništvo stranke. Dakle, ako želi otići iz stranke, treba vratiti mandat stranci – stajalište je Halilovića.

PDP skloniji otvorenim listama

Branko Dokić, zastupnik PDP-a, smatra da treba dobro sagledati sve opcije.

– Prednost otvorenih lista jeste taj veći uticaj građana na one koje žele da izaberu, ali ne odlučuju se svi birači da zaokružuju pojedince, nego se većina, ipak, opredjeljuje za stranke. PDP je više sklon otvorenim listama, ali kao jednu od izlaznih varijanti vidim to da se insistira da na izborima birači zaokružuju pojedince, a ne samo partije, upravo kako bi se bolje izrazila volja naroda – naveo je Dokić.

Avaz

Leave a Reply