NY Times prošle godine govorio to što je rekao Mesić
Prije manje od godinu dana svi su se smijali New York Timesu kada je u članku o krhkom miru u BiH napisao da bi u slučaju proglašenja nezavisnosti Republike Srpske, odnosno efektivnog cijepanja BiH, Hrvatska na to odgovorila slanjem vojske na Banja Luku.
Kada je to rekao predsjednik Mesić, svi su šokirani i misle da je jednostavno lupio glupost.
U februaru prošle godine NYT je u članku naslova “Napetosti u krhkoj BiH rastu zbog želje bosanskih Srba za nezavisnošću” posvetio pristojnu količinu redaka političkoj situaciji u hrvatskom susjedstvu.
Tada su napomenuli kako bosanski Srbi pokušavaju “zaobići” državne institucije te izvršavaju pritisak sve kako bi se proglasila nezavisnost Republike Srpske što bi gurnulo “krhku, multietničku zemlju u još jednu političku krizu”.
Ta je kriza, pisalo se tada, “došla u kritično vrijeme u kome je samo nekoliko sedmica nakon što je visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak postavljen za ministara vanjskih poslova u Slovačkoj, što je, po riječima analitičara, stvorilo potencijalno opasan vakuum moći”. Nadalje se za mišljenje upitalo stručnjake, koji su potvrdili da je scenarij u kome Hrvatska šalje vojsku na Banja Luku sasvim moguć.
Srećko Latal, stručnjak za BiH iz istraživačke mreže BIRN, rekao je da “zapad, ometen finansijskom krizom, Irakom i Afganistanom, ignoriše probleme u BiH, svom vlastitom dvorištu”. Napomenuo je da se EU i SAD moraju uplesti u događanja, ne samo zbog BiH, nego i da zato što sebi svijet ne može ponoviti ono “što se dogodilo prošli put”.
“Sigurnost BiH osigurava kontingent EU od 2,000 vojnika. Ali, Latal je upozorio da ta vojna sila nije dovoljno jaka da bi spriječila sukobe ukoliko oni izbiju. U najgorem slučaju, rekao je, ukoliko bi Republika Srpska proglasila nezavisnost, susjedna Hrvatska odgovorila bi slanjem vojske, a oružje bi podigli i bosanski muslimani”, naveo je NYT.
Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija Indexu je u odgovoru na Špekulacije reklo kako se Hrvatska ni pod kojim okolnostima se neće odlučiti za slanje vojske u BiH, a neslužbeno su dodali i da smatraju kako je tekst u NYT-u napisan “površno”.
“Republika Hrvatska podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine sa tri jednakopravna i konstitutivna naroda, kao i reforme temeljene na zajedničkim naporima političkih snaga u Bosni i Hercegovini i međunarodne zajednice koje dovode do funkcionalnog ustroja države”, navodi se u izjavi MVPEI-ja. Dodali su da će pregovori o budućem ustroju susjedne BiH, ukoliko se ključni politički faktori budu uvažavali u atmosferi dijaloga, sigurno dovesti do prihvatljivog rješenja za sva tri konstitutivna naroda i sve političke opcije, te da će “Hrvatska poštivati taj dogovor i priželjkuje da će izmjene ustava garantovati Hrvatima ravnopravan status, efikasnu zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, te ravnopravno učestvovanje u svim nivoima vlasti”.
Pregovori o budućem ustrojstvu BiH u međuvremenu nisu daleko napredovali, u najvećoj mjeri zbog vrlo nepopustljivog stava Dodikove vlade o poziciji Republike Srpske unutar države. Dodik je i prošle godine govorio kako je cijela priča pokušaj smještanja njemu i njegovoj vladi, samo mu onda nije bio kriv hrvatski predsjednik, nego međunarodna zajednica i Ured visokog predstavnika.
Zapravo, cijela priča bila je praktički identična ovoj, samo onda na prvoj liniji nije bio Stjepan Mesić, nego drugi faktori, pa se malo ko smatrao pozvanim obrušavati na New York Times. Izgleda da je zaista bitno ko govori, ne o čemu se govori.
(24sata.info)