Dok druge države sumiraju troškove i podatke o tome iznose u javnost, kod nas još nisu napravljene ni procjene o tome koliko je novca potrošeno u borbi protiv svinjske gripe.
Zlatan Peršić, portparol Federalnog ministarstva zdravstva, kaže da rade prve procjene i da će trebati vremena da se zbroje svi troškovi po kantonima.
Konačna računica
– Gripa još nije završena, tako da se ne može praviti konačna računica. Trenutno stanje je stabilno i može se reći da nismo ni precijenili ni potcijenili gripu – rekao je Peršić.
No, sudeći prema pojedinačnim ulaganjima, za gripu smo do sada dali na milione maraka. Samo je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu s referentnom Mikrobiološkom laboratorijom potrošio oko 860.000 KM.
– Za lijekove, potrošni materijal i reagense dato je 400.000 KM. To je podatak iz decembra, do kada su na Infektivnoj klinici pregledana ukupno 1.262 gripozna pacijenta, a u ambulanti je testirano 417 osoba dok je 113 zbrinuto – kaže Selma Ljuca iz Pravne službe KCUS-a.
Snimljen i spot
Dodala je da su u staroj Pedijatriji gdje se nalazi Internistička terapija adaptirane sobe sa 12 kreveta. To je koštalo 160.000 KM, a prostorije su pripremljene u slučaju priliva većeg broja pacijenata koji se očekuje u februaru. Za nabavku dva respiratora za odrasle i dva za djecu dato je oko 300.000 KM.
I SKB Mostar, UKC Tuzla i KC Banja Luka zbrinjavali su i testirali pacijente za šta su morali izdvojiti novac. Trošeno je i na štampanje letaka i brošura, dezinfekciju škola, vrtića, autobusa, snimanje TV spota…
Za prvu tranšu vakcina za Federaciju izdvojeno je 370.000 KM, a ništa manje neće platiti ni RS.
Da stvar bude gora, sve su češće tvrdnje da je pandemija lažirana. Skupština Vijeća Evrope će na zasjedanju, koje počinje 25. januara, razmatrati zahtjev za pokretanje istrage o tome šta stoji iza pandemije koju je predsjedavajući Komiteta Vijeća Evrope za zdravstvo Volfgang Vodarg (Wolfgang) nazvao skandalom.
Tek će pričati o novcu
Pero Pavlović, portparol Mobilnog tima HNK za borbu protiv pandemijske gripe, kaže da se ovaj tim još nije bavio finansijama.
– Ni na jednom sastanku mobilnog tima nije razgovarano o finansijskim izvještajima, nego o preventivi i sprečavanju širenja virusa. Međutim, to ne znači da u narednom periodu neće i o tome biti govora – kaže Pavlović.
Bez novozaraženih
Novozaraženih virusom H1N1 u BiH jučer nije bilo. Dva pacijenta u KCUS-u još su u teškom stanju. Kod jednog je zabilježen pomak nabolje, a kod drugog je život u opasnosti.
Troškovi KCUS-a
400.000 KM
Lijekovi, potrošni materijal i reagensi
300.000 KM
Nabavka četiri respiratora
160.000 KM
Internistička terapija
Avaz