Predlagač ovog zakona je poslanik HSS-NHI-a u Parlamentu FBiH Ante Čolak. Zanimljivo je da se Čolak u svome prijedlogu poziva na zakonsku odredbu koja dozvoljava da općine budu u sastavu kantona bez obzira što nisu teritorijalno povezani. Takav slučaj je upravo sa Općinom Vareš, koja ne graniči sa Kantonom Sarajevo.
Zbog ovoga, u političkim kuloarima već su se pojavile špekulacije kako bi aktiviranjem ove zakonske odredbe bio otvoren put ka unutrašnjoj prekompoziciji Federacije bez promjena Ustava FBiH.
U ovom kontekstu, govori se i o mogućoj uspostavi trećeg entiteta u koji bi ušle općine sa većinski hrvatskim stanovništvom, iako mnoge od njih međusobno nisu teritorijalno povezane i sada se nalaze u različitim kantonima.
Ove špekulacije Čolak odbacuje kao neutemeljene i negira bilo kakve skrivene motive za izmjene Zakona koje je predložio. On kaže kako je Općinsko vijeće Vareš, na temelju 3.600 potpisa građana, jednoglasno usvojilo inicijativu o priključenju općine Kantonu Sarajevo, te da je on zakonske izmjene predložio na molbu svojih stranačkih kolega iz ovog grada.
– Niko neće živ dočekati da se vlasti dogovore oko promjena Ustava! Moj jedini motiv je da se pomogne tim ljudima i da im se olakša život. To što bi neko mogao koristiti ovu zakonsku odredbu na ovaj ili onaj način, mene ne zanima! Nije bitno šta ko želi, već šta može proći – kaže Čolak za “San”.
On očekuje kako će dobiti podršku poslanika SDA i Stranke za BiH – Mirsada Zaimovića i Nusreta Sirće, koji su ranije predložili izmjenu istog zakona kojom bi Općina Olovo ušla u sastav Kantona Sarajevo. Ove izmjene Zakona već su usvojene u Predstavničkom domu, a Dom naroda odgodio je izjašnjavanje do marta ove godine.
SNSD-ova kombinatorika
Prema informacijama do kojih je došao “San”, delegati SNSD-a u Domu naroda Parlamenta FBiH već imaju pripremljen prijedlog izmjene Zakona o federalnim jedinicima, kojim će tražiti uspostavu svojevrsnog srpskog kantona u čiji sastav bi ušle općine Glamoč, Bosansko Grahovo i Drvar. Ova izmjena zakona bila bi upućena u proceduru odmah nakon prihvatanja izmjena koje se odnose na Olovo.
(San.ba/rtm.ba)