Ibrahim Kalin o Turskoj i EU

0

turkish-flag-7000294180Ibrahim Kalin, savjetnik turskog premijera Redžepa Erdogana, upozorio je u intervjuu bečkom dnevniku “Prese”, da bi negativan odgovor Turskoj oko prijema u članstvo EU predstavljalo “razarajuću poruku islamskom svijetu”.

” ‘Ne’ Turskoj bi islamskom svijetu uputio razarajuću poruku, jer bi to odbijanje na osnovu kulturnih i vjerskih razlika vidjeli kao poruku da je Evropa hrišćanski klub u kojem nema mjesta za muslimane”, naglasio je Kalin.
“Naša vlada i dalje u potpunosti stoji iza pristupanja EU. Zbog toga smo i sproveli toliko reformi. Nećemo nikada prihvatiti nešto drugo od punopravnog članstva u EU, ni privilegovano partnerstvo niti bilo šta drugo. Tako nešto ne postoji ni sa drugim državama. Mi smo još 1987. podnijeli zahtjev za punopravno članstvo”, naglasio je on.
Prema Kalinu, negativan odgovor bi negativno utjecao na odnose Turske sa državama koje su protiv njenog članstva u EU.
“Razumijem umor od širenja u Evropi, ali EU mora shvatiti da joj je potrebna strateški važna zemlja kao što je Turska, ako želi da bude globalni igrač u 21. vijeku”, dodao je on.
Prema njemu, Turska je most ka Centralnoj Aziji i Kavkazu, i Turska će narednih godina postati najveća tranzitna zemlja za gas, koji je potreban Evropljanima.
Upitan da li se turska spoljna politika okreće od Zapada, Kalin je podvukao da je Ankara jak saveznik zapada, ali da je i svoju spoljnu politiku proširila.
“Ako oko nas, u Iraku i na Bliskom istoku vlada haos, moramo reagovati”, poručio je on.
“Turska je 2003. bila protiv američke invazije na Irak. To je u čitavom regionu pozitivno ocijenjeno. Mi nismo vjerovali u legitimnost tog ratnog pohoda. I sada, sedam godina kasnije, vjerujem da se svako slaže da je ishod tog rata politička propast. I pored toga smo se angažovali u Iraku.”
“Mi smo igrali centralnu ulogu u tome da se sunitske grupe ponovo uključe u politički proces, kako bi učestvovali na izborima i referendmu. Mi smo inicirali konferenciju na kojoj su se sastali susjedi Iraka. Naša proširena spoljna politika ima i ekonomske aspekte – 80 odsto gasa dolazi iz Irana i Rusije, i mi njegujemo dobre odnose sa tim zemljama. Mi se trudimo da imamo dobre odnose sa svim susjedima, a tako i sa Grčkom, Bugarskom i Jermenijom, ne samo sa muslimanima”, objasnio je Kalin.

Avaz

Leave a Reply