Crne statistike: Građani BiH na dnu Evrope

0

bih_srceBiH je jedna od zemalja za koju se može reći da uzima od siromašnih i daje bogatima, a da bi se to promjenilo potrebna je reforma sistema socijalne zaštite.

Iako ne postoje tačni pokazatelji, jer satatistički podaci o siromaštvu dolaze sa zakašnjenjem, stanovništvo BiH spada među najsiromašnije u regionu.

Pod uticajen ekonomske krize iz prošle godine situacija sa siromaštvom se pogoršala, pa su siromašni postali još siromašniji. Tome je svoj najveći doprinos dao postojeći sistem socijalne zaštite koji je društveno nepravedan i neprihvatljiv, rečeno je, između ostalog, jučer tokom prezentacije izvještaja “Zaštita siromašnih u doba globalne krize: siromaštvu u BiH u 2009. godini”, koji su predstavili Direkcija za ekonomsko planiranje BiH i Svjetska banka u BiH, navodi San.

– Kako bi se doprlo do najsiromašnijih jedino rješenje je reforma sistema socijalne zaštite i uvođenje imovinskog cenzusa. Dobri trendovi iz prehodnih godina na smanjenju siromaštva zbog povećanog ekonomskog rasta sada su obrnuti. Problem je u tome što zemlja nema sistem socijlne zaštite koji može doprijeti do najugroženijih – rekao je šef uUreda Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli.

Dosta novca se, kaže on, troši u transferu pojedincima, ali veliki fiskalni napor nije usklađen sa kapacitetom da se dopre do najsiromašnijih. Sada veći dio ovih sredstava odlazi onima koji su u boljem finansijskom položaju nego onima koji su najugroženiji.

– Postoje načini da se sredstva usmjere više prema potrebama pojedinca nego prem njihovim pravima i statusu. Sistem je trenutno zasnovan na stečenim pravima. Ako je neko invalid ne uzima se u obzir da li je bogat ili siromašan invalid – rekao je on.

Ljerka Marić iz Direkcije za ekonomski razvoj kaže da je BiH zemlja u tranziciji koja se zbog izostanka strukturalnih reformi sada nalazi u velikoj krizi, a njeno stanovništvo se suočava sa porastom siromaštva.

– Tek sada treba da radimo na strateškim potezima koje treba da uradimo. Za stabilizaciju situacije nam treba svjež novac koji ćemo morati posuditi. Međutim, kvalitet svga će biti u tome što ćemo istovremeno novac morati i zarađivati da bi ga vratili – rekla je Marićeva.

U izvještaju su korištene ankete budžeta domaćinstava provedene u 2004. i 2007. o stanju siromaštva, profilu siromašnih i utjecaju globalne krize na stanovništvo u BiH. Prije krize životni standard je bio u porastu, iako je napredak bio neujednačen u različitim grupama. Između dva entiteta ne postoji statistički značajna razlika u stopama siromaštva. Doći će do povećanja zaduženosti domaćinstava, a učestalost siromaštva i dalje je najviša u ruralnim sredinama. Zaposlenost ne predstavlja garanciju za život izvan siromaštva, navodi se u izvještaju.

 

24sata.info

Leave a Reply