Cijene lete u nebo
Veće cijene koje je BH Telecom najavio prije mjesec dana, počinju se primjenjivati od 1. januara 2010. godine.Cijene mjesečne pretplate od 1. januara će biti 9,80 KM (do sada 8,10), socijalni paket 4,20 (3,64), poseban paket 11,30 (9,80) i poslovni 16,40 (16,36). U cijene nije uračunat PDV.
U cijenu svih paketa uračunato je 160 minuta mjesnih razgovora u periodu jakog saobraćaja izuzev socijalnog paketa koji uključuje 100 minuta mjesnih razgovora. Kako javlja Fena, u Bosni i Hercegovini počela je prodaja cigareta po novim maloprodajnim cijenama, u prosjeku većim za oko 50 feninga.
Nove cijene formirane su u skladu s Odlukom o utvrdjivanju posebne i minimalne akcize na cigarete.Ova odluka podrazumijeva da će se akciza na cigarete obračunavati na sljedeći način: proporcionalna akciza po stopi od 42 posto i posebna akciza u iznosu 0,30 KM za pakiranje od 20 komada.
Prema svim najavama i predviđanjima Bosnu i Hercegovinu čeka teška 2010. godina. To nije teško zaključiti ako se uzmu podaci o visini plaća, penzija, broju nezaposlenih, obimu sive ekonomije, visini životnih troškova koje prosječan građanin teško može da podnese. Da će biti još teže nego sada, obećavaju i najavljena poskupljenja još i struje, brašna i hljeba.
O poskupljenju struje se govori u sve tri elektroprivrede u zemlji, pa se za zonu koju pokriva Elektroprivreda HZHB traži poskupljenje od 10 posto, u RS-u bi struja u 2010. mogla biti skuplja za 7,4 posto, dok u Elektroprivredi BiH diplomatski poručuju da ”struja sigurno neće poskupjeti u prva dva mjeseca iduće godine, a za ostatak godine se ne zna”.
Entitetski regulatori moguća poskupljenja objašnjavaju time što “imamo tarifu za struju od prije dvije godine, a u međuvremenu je na tržištu došlo do velikih promjena”…
Sličnu priču pričaju i u Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK), u kojoj opravdanje za poskupljenje telefonskih usluga, koje su najskuplje u Evropi, pravdaju “obavezom rebalansa tarifa”. Prema riječima Amele Odobašić, ”RAK je ponudio granične tarife preko kojih se ne smije ići, a do operatera je da odluči da li će i za koliko će promjeniti cijene”. Operateri se, pak, pravdaju da ih ”RAK prisiljava na poskupljenje kako bi se približili evropskim standardima”…
Takva i slična besmislena objašnjenja koja BiH ni po čemu ne mogu svrstati rame uz rame ni sa jednom evropskom zemljom, građane ostavljaju bez teksta i komentara, sa pitanjem kako ćemo preživjeti i uz žalosnu konstataciju mnogih da se bolje živjelo za vrijeme rata…
– Opravdanje za poskupljenje cijena režija i hrane ne postoji, jer je to direktan udar na život ionako osiromašenog stanovništva. Po procentu siromaštva, mi smo prva država u Evropi. Nažalost, i naše prognoze za 2010. su loše, a poskupljenja ne smiju i ne mogu biti nikakvo opravdanje, niti način da se prate promjene na tržištu.Osnovne troškove trebala bi subvencionirati država, koja bi konačno trebala učiniti više na suzbijanju sive ekonomije, a pomoći legalnim proizvođačima – izjavio je Mehmed Avdagić, predsjednik sindikata PPDIVUT BiH.
TvTk