Alkohol poguban čak i za pješake
IslamBosna.ba – 2005. godine žurnal Injury Prevention je objavio izvještaj da je novogodišnji dan (1. januar) od svih drugih dana najsmrtniji za pješake. Od 1986. do 2002. godine u SAD-u je poginulo 410 pješaka na ovaj dan. Alkohol i vožnja ne idu zajedno. Alkohol slabi fizičke sposobnosti, snagu odluke, koordinaciiju i refleksi bivaju usporeni.
Šetanje i alkohol također ne idu zajedno. To pokazuje statistika osiguravajuće kompanije pod nazivom Insurance Institute for Highway Safety. Ona pokazuje da je u 2007. godini 37 odsto fatalno povrijeđenih pješaka iznad 16 godina posjedovalo koncentraciju alkohola u krvi više od 0.08 odsto. Od onih koji su tu noć izgubili svoje živote, 54 odsto je imalo visoke koncentracije alkohola u krvi.
U državi Ilinois, pri jednom od medicinskih fakulteta, u periodu između jula 2008. do juna 2009. godine, od 86 pacijenata iznad 16 godina koje je udarilo auto, 18 je imalo alkohola u krvi, a kod 14 od njih je bila prisutna visoka koncentracija alkohola. Razlog ovim nesrećama je počesto neobaziranje na saobraćajna pravila koja važe i za pješake, pa se pokoji pješak može naći na ulicama gdje ih vozač teško primijeti.
Ove brojke ipak ne sadrže ozljede koje se dese u kući. Padanje niz stepenice, padanje zapinjanjem, te povlačenje noža ili drugog oružja pri okršajima na feštama su također mogući uzročnici nesreće u životima alkoholiziranih osoba i njihovih familija.
Ipak, iako je veliki broj ljudi svjestan štetnosti alkohola, i pored navedenih činjenica, mnogi nastavljaju konzumacijom istog i tako ne paze na sebe, niti na svoje najbliže.
Izvor: sciencedaily.com
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba