Rolf Lenz: ‘Učinit ćemo sve da se muslimani ne osjećaju diskriminirano’

0

dzamija1Dodao je da muslimani i dalje mogu slobodno ići u džamije, kojih u njegovoj zemlji ima više stotina.
Ambasador Švicarske u BiH Rolf Lenc (Rolf Lenz) smatra da podrška građana njegove zemlje zabrani izgradnje novih minareta nije usmjerena protiv muslimana, te da je pripadnicima islamske vjeroispovjesti u Švicarskoj sloboda prakticiranja vjere i dalje zagarantirana.

Kao uvodničar sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99” o temi “Evropa između islamofobije i tolerancije”, ambasador Lenc je kazao da je Švicarsko federalno vijeće bilo protiv inicijative za zabranu izgradnje novih minareta, ali da je dužno poštovati volju građana, koji su ovakvu inicijativu podržali na referendumu prošle sedmice.  Istaknuo je da je zabranu izgradnje minareta, podržalo 57 posto glasača koji su sudjelovali na referendumu, odnosno 30 posto švicarskih građana koji imaju pravo glasa.

Naglasio je da veliki broj građana njegove zemlje nije sudjelovao na ovom referendumu, dodajući da je na njegov ishod, pored ostalog, utjecala percepcija brojnih Švicaraca o postojanju “ektremnih struja unutar islama”.

“Ova percepcija nije nastala na osnovu djelovanja ekstremističkih snaga u Švicarskoj, nego na osnovu vijesti o dešavanjima u svijetu. To je više jedan psihološki efekat, nego objektivna istina“, kazao je on.  Švicarski ambasador je dodao da ovakva percepcija građana nije jedini uzrok rezultata referenduma, nego da treba imati u vidu postojanje globalne ekonomske krize i velikog broja nezaposlenih, odnosno opću nesigurnosti, koja vlada među građanima.  “Ovi problemi su se također odrazili i na građane Švicarske. Izazvali su njihove strahove i zabrinutost, što je reflektirano na rezultate glasanja”, istaknuo je on.

Ambasador je kazao da će Švicarsko federalno vijeće i dalje nastojati da intenzivira dijalog između različitih kultura, kao i sprečavati da se muslimani osjećaju isključeni iz društva.

Dodao je da muslimani i dalje mogu slobodno ići u džamije, kojih u njegovoj zemlji ima više stotina, slobodno prkaticirati svoju vjeru, što će im biti ograničeno samo u smislu njenog ispoljavanje, kroz izgradnju minareta.

Ambasador je podsjetio da u Švicarskoj živi oko 400.000 muslimana, kao i da je više od 90 posto njih izvrsno integrirano u Švicarskoj i vode “dobar i fin život“.

Govoreći o bilateralnim odnosima između BiH i Švicarske, ambasador je kazao da su oni veoma dobri, dodajući da se nada da će bh. građanima što prije biti odobren bezvizni režim. Predsjednik “Kruga 99” Marko Beroš je naglasio je da je vijest o spomenutom referendumu u Švicarskoj potresla cijelu svjetsku javnost, dodajući da je pitanje tolerancije i islamofobije vrlo osjetljivo.

Istaknuo je da se sada može govoriti ne samo o islamofobiji, nego i o eurofobiji, te da je za BiH i njen napredak prema Evropskoj uniji (EU) opasna mogućnost stvaranja euroskepticima.

Poručio je da “Krug 99” osuđuje gest grupe radikala u Švicarskoj, koja želi uzbrukati političku scenu, dodajući da nema potrebe za zabrinutost, jer je Evropa neusporedivo više sklona toleranciji, nego islamofobiji.

Avaz

Leave a Reply